fbpx

Zekasına Zeka Katmak İsteyen Çocuklar İçin Zeka Oyunları

Çocuk demek oyun demek. Onların zekasına zeka katacak, çeşitli becerilerini geliştirecek oyunlar demek. Ben onları internette de bulurum demeyin. Masa oyunlarının katkısı say say bitmez. Gelin çocuklarınızı şu internet dünyasından biraz uzaklaştıralım ve hem onlarla iletişiminizi güçlendirecek hem de oynarken onları eğlendirecek çocuklar için zeka oyunları konusundan bahsedelim.

Çocuklar İçin Zeka Oyunları

1- 3 Boyutlu Düşünmeyi Artıran Katamino (Tetris)

90’lı yıllarda yaşayanlar tetrisin ne kadar efsane bir oyun olduğunu hatırlayacaktır. Küçüğünden büyüğüne kimsenin elinden düşmezdi tetrisler. İşte Katamino da tetris oyununun ahşap versiyonu. Çocuklar bu oyun sayesinde 3 boyutlu düşünme becerilerini geliştirecek hem de keyifli vakit geçirecekler.

 

2- Çocukların Yaratıcılığını Geliştirecek “Haydi Anlat”

Haydi Anlat oyunu tek kelimeyle harika bir oyun. 9 farklı küpün her yüzünde farklı bir şekil var. Küpleri (zarları) yere attığınızda rastgele çıkacak şekillerden ilham alarak çocuklar kafalarından bir hikaye uyduracak. Bu sayede hem sözel becerileri artacak hem de yaratıcılıkları gelişecek.

 

3- Renkli Küpler İle Hızlanan Göz Takibi

Redka Renkli Küpler oyunu ile çocuklar, el ve göz koordinasyonlarını geliştirebilirler. 2 ile 4 kişi arasında oynanan bu oyun ile çocuklar aynı zamanda çok eğlenecek, buna eminiz.

 

4- Problem Çözme Becerisi Katan Meta Formül

Meta Formül, mantıksal ve matematiksel becerileri geliştiren harika bir oyun. Çocuklar bu oyunu oynarken çözüm için kendilerini biraz zorlayacaklar bizden söylemesi.

 

5- Herkesin Favorisi Sudoku (Apartman Sudoku, Şekillerle Sudoku, Matematik Sudoku)

Bilindiği üzere sudoku 7’den 70’e bir sürü kişinin favori oyunlarından. Çocuklar da ister klasik sudoku oynasın ister sudokunun diğer türevlerini. Hepsi birbirinden eğlenceli zaten.

 

6- Rekabetin Son Ana Kadar Sürdüğü Trafik Oyunu

İki kişilik trafik oyunu olarak bilinen “New Racing Breakout” oyunu son ana kadar rekabetin ve heyacanın dürdüğü harika bir strateji ve zeka oyunu. Ortada bulunan desteden çektiğiniz kartlar doğrultusunda hamle yapıyorsunuz ve rakibinizden önce çıkışı bulmaya çalışıyorsunuz. Oyun başında sağlam bir strateji kurmalı ve o gün şansınızın da yanınızda olması gerekiyor kazanmanız için. Harika bir oyun olduğunu söyleyelim ama. Hem mantık olarak hem de malzeme kalitesi olarak.

Çocuklar için zeka oyunları kategorisindeki tüm oyunları görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

Paylaş:

Bir cevap yazın