fbpx

Zeka Oyunlarının Çocuklara ve Beyinlerine Faydaları

Zeka Oyunları ve Faydaları

Akıl ve zeka oyunları çocukların zeka gelişimi için önemli faydalar sunuyor. Bunu biliyorsunuz. Peki hiç akıl ve zeka oyunlarının çocuklarınızın sağlığına fayda sağladığını düşünmüş müydünüz? Birçoğunuzun düşünmediğine eminiz. Fakat beynimiz sadece düşünmek için yoktur. Her aktivitede, yaptığımız her şeyde beynimiz devreye girer. Bu yüzden, beyniniz çok sağlıklı değilse siz de pek sağlıklı sayılmazsınız. Zeka oyunlarının da beyin sağlığına birçok faydası var. Çok basit bir örnek vermek gerekirse akıl ve zeka oyunlarının Alzheimer hastalığına yakalanma riskini ciddi manada azalttığı biliniyor. Öncelikle kısaca beyninizi nasıl sağlıklı tutabilirsiniz onu anlatalım.

Beyninizin Sağlığını Nasıl Korursunuz?

Sağlıklı Beslenme

Beslenmenin hem vücut hem de beyin sağlığınız açısından önemi çok kritiktir. Hiçbir işe yaramayan yiyeceklerden uzak kalmalı, meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyecekleri sürekli ve düzenli olarak tüketmelisiniz. Elbette ki herkesin bünyesi farklı. Bu yüzden profesyonel bir destek de alabilirsiniz çocuğunuz için.

İyi Bir Uyku

İyi bir uyku, tüm gün çocuğunuzun davranışlarını değiştirebilir. Uykusunu alamayan bir çocuk, odaklanma problemi yaşayacak, çocuğun kafası bambaşka yerlerde olacak. Bu yüzden çocuğunuzun iyi bir uyku çektiğine emin olsun. Kaliteli uyku, tüm yaşamı olumlu etkiler çünkü.

Beyni Fiziksel Olarak Korumak

Çocuğunuz yerinde duramıyor, kıpır kıpır. Bir oraya bir buraya koşturuyor. E spor da yapıyordur mutlaka. Bu sebeple düşme, yaralanma olayları her an başına gelebilir. Başını bir koruyucu ile koruması çok önemli. Ciddi bir hasar almasını istemezsiniz.

Beyin Egzersizi

Nasıl ki vücudumuzun gelişmesi için spora ihtiyacımız varsa; beynimizin gelişmesi için de zeka oyunlarına ihtiyacımız var. Özellikle çocuklar için zeka oyunları oynamak çok önemli. Beyinleri için egzersiz yaparlarken sosyalleşmelerine de fayda sağlar bu durum.

Zeka Oyunları, Beyin Gelişimini Nasıl Sağlar?

Akıl ve zeka oyunları, beyin gelişimi için en etkili araçlardan biri. Özellikle çocukların zeka oyunları oynamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü, çocuk yaşlarda zeka gelişimi çok hızlıdır ve zeka oyunları ile buna ciddi bir katkı sağlanabilir. Çocuklar erken yaşta bir yetkinliği ileriki yaşlarına kıyasla çok daha rahat sağlarlar.

Zeka oyunlarının faydaları

  • Problem çözme becerisini artırır
  • Hafızayı güçlendirir
  • Dikkat dağınıklığını azaltır
  • 3 boyutlu düşünme becerisini artırır
  • Örüntülü tanıma becerisini geliştirir
  • Tepki süresini kısaltır

Yukarıdakiler zeka oyunlarının en bilindik faydaları ama sadece bunlar elbette yok. Çok daha fazlasını da sağlayabilir sizlere zeka oyunları.

Çocuklar İçin 4 Müthiş Zeka Oyunu

1- Elif Ahşap Reversi

Üstün bir stratejik bilgi ve akıl yürütme gerektiren bu oyun çocuklara çok şey kazandırabilir.

2- Redka Haydi Anlat

Çocukların anlatma becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirmek istiyorsanız Haydi Anlat oyunu ideal.

3- Redka Hanoi Kulesi

Hanoi Kulesi ile çocuklar beyinlerini zorlayacak, güzel bir beyin egzersizi fırsatı bulaca

4- Tes Akıllı Bloklar

Akıllı Bloklar oyunu sayesinde çocuklar 3 boyutlu düşünücek ve beyin jimnastiği yapacak.

Evet kısaca zeka oyunlarının çocuklara ve beyinlerine faydalarını anlattık. Umarım faydalı olmuştur.

Paylaş:

Bir cevap yazın