fbpx

Uzaktan Eğitimdeki Öğrenciler için Odaklanma Teknikleri

Uzaktan eğitimdeki öğrenciler için odaklanma oldukça önemli bir konudur. Zira bu geleceğin eğitim türü sayılan uzaktan eğitim hayatımızda iyice önemli bir hale geldi. Her ne kadar olumlu yönleriyle dikkat çekse de, olumsuz bir özellik olarak bazı ebeveynler çocuklarının online eğitimde derslerine çok da odaklanamamalarından şikayetçiler. Peki bu durum değişebilir mi? Yüz yüze eğitimde alınan odaklanma kalitesi uzaktan eğitimde de sağlanabilir mi? Cevap, doğru ipuçları ile birlikte, evettir!

Bu yazımızda uzaktan eğitimde odaklanma teknikleri ve ipuçlarını paylaşacağız ve çocuklar için online dersleri nasıl daha verimli hale getirebileceğimizi göreceğiz.

Ders ve Yemek Aynı Anda Olmamalı

Eğer imkanlar müsaitse, uzaktan eğitim materyalleri yemek yenen masada bulundurmayın. Ya da çocuk derste iken aynı anda aynı masada yemek yemiyor olsun. Bu nedenle mutfağınızı veya yemek masanızı sınıf ve “kantin” olarak ikiye ayırmayın.

Bunun yerine, mümkünse evinizdeki herhangi bir yere çocuğun dikkatinin dağılmayacağı sessiz bir çalışma alanı kurun. Yerleşik bir çalışma alanı, çevrimiçi bir sınıfa odaklanmak ve uzun süre öyle kalabilmek için büyük bir adımdır.

Dikkat Dağıtıcı Unsurlar Ortadan Kalkmalı

Bir çalışma ortamı oluşturarak çocuğunuzun dikkatini toplamasını sağlayabilirsiniz. Fakat bununla birlikte uzaktan eğitim cihazının da dikkat dağıtıcı unsurlara –en azından geçici bir süre boyunca- sahip olmadığından emin olun. Yani bilgisayarda, tablette ya da telefonda YouTube yok, Twitter yok, Facebook yok, oyun yok… Ders saatleri boyunca yalnızca ders var!

Minik Ödüller Uzaktan Eğitimdeki Öğrenciler için Odaklanmayı Artırır

Çocuğunuz için küçük ödüller belirleyebilirsiniz. Bu ödüller onu motive edecektir. Örneğin, 30 dakika çalışma ardından beş dakikalık bir oyun ya da internet molası vermesini sağlayabilirsiniz. Veya bir saat çalışma ardından eğlenceli etkinlikler, güzel atıştırmalıklar, TV molasını çocuğunuza sunabilirsiniz!

İmece Usulünün Önemi

Çocuğunuzun arkadaşlarının velileriyle bir iletişim ağı grubu oluşturabilirsiniz ve bu grup aracılığıyla çocuklarınızın eşzamanlı bir şekilde derslerine odaklanmaları, sıkılmamaları, motive olmaları gibi konularda fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Zira sizin aklınıza gelmeyen bir fikir bir başka velinin aklına gelecektir. Böylece baştan sona verimli dersler ortaya çıkacaktır!

Ders Çevrimiçi de Olsa Kalem ve Kağıdı Unutmayın

Uzaktan eğitim pratikliği ve erişilebilirliği açısından çok avantajlıdır. Yine de onu desteklemek için geleneksel bir yol alan not tutmaya da başvurabilirsiniz! Çocuğunuz için renkli kalemler ve defterler temin ederek öğrendiklerini yazmasını isteyebilirsiniz. Böylece bilgileri daha kalıcı hale getirirken uzaktan eğitimdeki öğrenciler için odaklanma sorununu da ortadan kaldırabilirsiniz!

Bir cevap yazın

Paylaş:

Bir cevap yazın