fbpx

STEM Eğitiminin İlkokul Öğrencileri İçin Önemi

STEM, son yıllarda önemi artan ve uygulamaya da konan bir eğitim modeli. Science (bilim), technology(teknoloji), engineering(mühendislik) ve mathematic(matematik) kelimelerinin baş harflerinden ismini alan STEM eğitiminin amacı, çocuklara farklı disiplinleri kullanarak bir şeyler öğretmektir. Çocukların öğrenirken ya da eğitim alırken bu 4 disiplini de kullanmaları amaçlanır. Peki STEM eğitimi ilkokul çocukları için neden bu kadar önemli?

STEM Eğitiminin Önemi

Çocuklar ilkokul yıllarında temel eğitim alışkanlıkları kazanırlar. Bu yüzden başlangıçta kazandıkları eğitim alışkanlıkları tüm hayatları boyunca etkili olacaktır. 4 disiplinle entegre edilmiş, problem çözme becerisi geliştirmeyi amaçlayan STEM eğitimini başlangıçta benimseler ise ileri yıllarda her şey onlar için çok daha kolay olacaktır. STEM eğitimindeki amaç çocuklara zorla bir şeyler öğretmek değil, öğreneceği konulara organik olarak ilgi duymasını sağlatmaktır.

Ülkemizdeki okullarda tam olarak uygulanamasa da ebeveynler evde kendileri hazırladıkları yöntemlerle çocuklarını STEM eğitimi doğrultusunda eğitebilirler çocukların öğrenmeye merakını arttırabilirler. Gelin biraz evde neler yapabilirsiniz bunun hakkında konuşalım.

Evde STEM Eğitimi İçin Birkaç İpucu

Matematik, fen, mühendislik gibi dallar sadece rakamlardan ve verilerden ibaret değildir. Çocuklar bu bilimler sayesinde dünyayı ve çevresini daha iyi anlamaya başlayacak, soru sormaya gayret edeceklerdir. Çocuklar ne kadar erken yasta soru sormaya başlarlarsa o kadar iyi.

1- Çocukların Merak Duygusunu Besleyin

Çocuk beyni ilkokul çağında tıpkı bir sünger gibidir. Ne verirseniz onu çekerler. Bu yüzden çocukların merak duygularını sürekli besleyin. Mesela onlarla yürüyüşe çıkın. Bitkileri inceleyin, hayvanları anlatın. Soru sormalarına izin verin. Çoğu zaman size saçma gelen sorular soracaklardır. Ama dünyayın anlamlandırabilmesi için hepsine sakince cevap verin. Soru soran bir çocuktan daha güzel bir şey yoktur, emin olabilirsiniz.

2- Sayı Sayma

Çocukların matematiği anlamasını istiyorsanız sayı saymayı öğretmekle başlayabilirsiniz. Sayı saymayı öğretmek için birden fazla eğlenceli yol var.

3- Kendi Çevrenizi Kullanın

Çocuğunuza bir şeyler öğretmek için aslında her şeye sahipsiniz. Yoldan geçen arabalara, bahçedeki ağaçlara, evdeki madeni paralara. Çevrenizde bulunan her şeyi çocuğunuza gösterin, ne işe yaradıklarını anlatın.

4- Soru Sormalarını Teşvik Edin

Matematik ve bilim soru sormakla başlar. Newton ya da Arşimet malum soruları sormasalardı cevabı alabilirler miydi? Tabi ki hayır. O yüzden çocuğunuzun soru sorması için onu olabildiğince teşvik edin. Sorularına da mutlaka cevap verin.

5- Öğrenmeyi Günlük Bir Aktivite Haline Getirin

Öğrenmeyi günlük bir aktivite haline getirmeniz çok önemli. Çocuk yataktan kalktıktan sonra bugün ne öğreneceğim diye merak etmeli hevesli olmalı. İŞte bu yüzden her gün çocuğunuza yeni şeyler öğretmek için çabalayın.

Elimizden geldiğince STEM eğitiminin önemini ve evde nasıl uygulanabilirliğini yazdık. Umarız faydalı olmuştur.

Paylaş:

Bir cevap yazın