fbpx

Stem Eğitimi Erken Yaşlarda Neden Daha Önemlidir?

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin tek potada eritilip disiplinler arası öğretilme metoduna Stem diyoruz. Bu başlıklar çok ölçülebilir sonuçlar doğuruyor gibi gözükse de aslında yaratıcılığa, problem çözme becerisine ve eleştirel düşünceye oldukça katkı sağlıyor. Günümüz koşullarından Stem eğitimi metodundan bağımsız bir eğitim metodu bizim yerimizde saymamıza sebep olacaktır. Çocuklarımızı Stem eğitimi ile ne kadar erken tanıştırırsak o kadar iyi. İşte size bunun için 5 sebep.

Eğlence Odaklı Yaklaşım

İlkokul çağındaki çocuklara bir şeyler öğretmenin yolu biraz da eğlenceden geçiyor. Haksız sayılmayız değil mi? Stem materyalleri ya da Stem oyuncakları tam da bunun için var işte. Stem zaten genel olarak eğlence odaklı bir yaklaşım sergilerken. Üretilen Stem oyuncakları sayesinde çocuklar öğrenirken eğlenecek de. Bu sayede dünyaya karşı daha meraklı, daha ilgili hale de gelecekler.

Stem Çocukların Seviyesine Göre Uyarlanabilir

Stem eitim yönteminin en güzel yanı çocukların yaşına ve seviyesine göre uyarlanabilir olmasıdır. Stem eğitim çalışmaları 3 yaşındaki çocuk için de uygulanabilir 14 yaşındaki çocuk için de. Hatta her çocuğun yeteneklerine göre özel olarak çalışmalar dahi yapılabilir. Bu tarz Stem çalışmaları özellikle ilkokul çağındaki çocukları daha çok motive eder.

Stem Hayat İle Doğrudan Bağlantılıdır

Stem eğitim yöntemleri çocuklara gerçek dünyanın sorunlarını çözmek için de fırsatlar sunar. Hayatın içindendir çünkü. Stem eğitiminin bu denli hayatın içinden olması, ilgi ve alakaları günden güne değişen ilkokul öğrencileri için de çok iyi bir şey. İlgileri ne kadar değişirse değişsin Stem hep hayatın içinde kalacak ve çocukların motivasyonunu yüksek tutacak.

Stem Uygulanabilirdir

Stem yönteminin uygulanabilir olması ilkokul çocuklarının başarısının da sebebini verebilir bize. Çünkü herkes, özellikle ilkokulda eğitim alan çocuklar bir şeyleri görerek, deneyerek öğrenmeyi severler. Bu aynı zamanda olayları eğlenceli ve ilginç hale getirir. Çeşitli Stem uygulamaları ve Stem deneyleri yapmak çocukların öğrenmesini çok kolaylaştıracak diyebiliriz.

Stem Yetenek Merkezlidir

Stem biraz yetenek biraz ilgi merkezlidir. Çocukların neye yatkınlığı varsa, hangi konuya yetenekleri varsa ona göre alıştırmalar yapabilirler ve bu alanlarda kendilerini sürekli bir gelişim içine alabilirler.

Stem eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Stem Çocuklar ve Toplum İçin Neden Faydalıdır adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak: The Scots College web sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın