fbpx

STEM Çocuklar ve Toplum İçin Neden Faydalıdır?

STEM Eğitimi

Eğer bir veli ya da öğretmen iseniz kuvvetle muhtemel STEM eğitimi hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Hafızanızı tazelemek adına kısaca tekrar edelim: STEM, matematik, fen, mühendislik ve teknolojinin tek potada eritilip öğrenilmesini amaçlayan eğitim yönteminin adıdır. 21. yüzyılın ilk çeyreğini yaşadığımız bu günlerde, STEM eğitimi çok mühim bir öneme sahip. Bu yüzyılda başarılı olmak için problem çözme, analitik düşünme ve yaratıcılık sizi ayrıştıracak beceriler olacak. STEM de işte tam buna hizmet ediyor.

STEM eğitimi genel olarak aşağıdaki becerilere fayda sağlıyor diyebiliriz:

1- Konu ve problemleri tanımlama

2- Soru sorma

3- Açıklama becerisi

4- Kanıta dayalı örnek sunma

5- Çözüm üretme

6- Sağlıklı iletişim

Tüm bu maddeler göz önüne alındığında öğretmenler ve ebeveynler 12 yaş altı çocuklara ya da çocuklarına STEM eğitiminin mantığını anlatmalıdır. Çünkü STEM, ne kadar erken hayatının bir parçası olursa çocuk da o denli başarılı olur.

STEM Eğitimi Neden Önemli?

Öncelikle STEM, günlük hayatın bir parçasıdır. Çocuk, her yeni güne yeni bir şeyler öğreneceğinin, üreteceğinin bilinci ile başlar. Artan rekabet sebebiyle çocuklar kendilerini STEM yöntemi ile geliştirmeli ve iş hayatında öne çıkmayı başarmalıdırlar. Ve artık dünyamız global bir köy haline geldi. Rekabet sadece ülke sınırları içerisinde değil. Artık çocuklarımız dünya ile yarışmak zorundalar.

STEM Eğitimi Çocuklara Nasıl Avantaj Sağlar?

Öncelikle STEM eğitimi çocuklara şunları sağlar:

  • Daha derin bir öğrenme becerisi
  • İş yerinde ya da iş ortamında daha rekabetçi olma
  • 21. yüzyıl becerilerinin gelişmesi. Eleştirel düşünce, yaratıcılık ve problem çözme becerisi vb.
  • Öğrenme için özgüven

Bu özellikleri kazanan bir çocuğun zaten başarısız olma ihtimali çok düşüktür.

Okullar STEM’e Neden Önem Vermeli?

STEM eğitiminin ilk fayda sağlayacağı alan finans. Devlet ve toplum çok da uzun olmayan vadelerde eğitime daha az para harcayıp daha çok verim alacaklar. Çünkü nitelikli, dünya ile yarışabilecek bireyler yetişecek. Bu bireyler katma değeri yüksek ürünler üretecek, yurtdışından nitelikli bireyler o ülkeye, o okula eğitim almak için gelecek. Liste uzar da gider. Kısacası, STEM eğitimi doğru uygulanıldığı takdirde kısa vadede hem finansal hem de kökten değişimler yaratabilir.

Okullar STEM Eğitimini Nasıl Destekleyebilirler?

Bunun cevabı çok basit fakat uygulaması zor maalesef. Öncelikle devlet okullarında uygulanabilmesi için bireysel çabadan ziyade devlet desteği lazım. Devlet ve bakanlık bunu teşvik edip ödenek ayırmalı ve her okulda kaliteli bir şekilde uygulamaya sokmalı. Ancak bu şekilde istenilen sonuçlar alınabilir. Elbette ki okulda öğretmenlerin, evde ebeveynlerin desteği ile de STEM eğitimi uygulanabilir. Hatta mutlaka uygulanmalıdır da. Fakat biz bu eğitim modelini biraz daha toplumsal düşünüyoruz. O yüzden tüm toplumun dönüştürülmesinden yanayız.

Paylaş:

Bir cevap yazın