fbpx

Sahte/Kopya İthal Akıl ve Zeka Oyunu Nasıl Tespit Edilir?

Bu yazımızda  İLKOKUL MARKET içerik ekibi olarak tüm tüketicileri ve değerli müşterilerimizi bilgilendirmek istedik. Öyle ki, bilgilendirme konusu çocuk sağlığını doğrudan ilgilendirmekte olduğundan kritik öneme sahiptir.

Foxmind, Mindware, MindTwister ve Smart Games gibi Avrupalı ve Amerikalı akıl ve zeka oyunu üreticilerinin oyunlarının ithalatı resmi ithalatçı Bal Oyuncak Limited Şirketi tarafından yapılmakta ve tüm Türkiye’ ye dağıtımı yapılmaktadır. Tek resmi dağıtıcı Bal Oyuncaktır ve sadece ticari işletmelere (e-ticaret vs.) toplu ürün satışı yapmaktadır. Ayrıca, aynı firma Curious & Genius markasıyla bazı oyunları da(reversi vs.) üreterek ticari dağıtımını yapmaktadır. Dolayısıyla, yukarıda belirtilen markalara ait oyunların kutularının üzerinde resmi ithalatçı etiketi ile Bal Oyuncak Limited Şti. belirtilmiş olmalıdır. Firmanın henüz bu etiketleri basmadığı bazı oyunlar vardır. Ancak, çoğunda bulunmaktadır.

Bu yazıda bu markalardan birisine ait olan oyunlardan birisinin orijinal olup olmadığının nasıl anlaşılacağı belirtilecektir. Bal oyuncak firması yetkilisi tarafından tarafımıza iletilen bilgidir.

FOXMIND Equilibrio  

  1. Oyun kutusu üzerinde bulunan oyun parçalarının rengi ile kutu açıldığında ortaya çıkan ürün parçalarının rengi aynı olmalıdır (Örnek: Turuncu ise turuncu olmalıdır).
  2. Oyun kitapçığı spiralli olmalı ve kitapçığın sayfaları soluk değil, canlı parlak olmalıdır
  3. Parçalar milimetrik hassas ölçümlerle üretilmiştir. Orijinal üründe parçalar tarif edildiği gibi bir araya getirildiğinde ortaya çıkan yapılar sağlam olmaktayken, sahte ürün de parçalar birbirleriyle mükemmel uyuma sahip olamamaktadır.
  4. Oyun kutusunda C&G görseli ve/veya resmi ithalatçı Bal Oyuncak etiketi ve bulunmaktadır. (Foxmind bazı oyunlarında etiketleme henüz yapım aşamasında olduğundan bulunmayabilir ancak yukarıda anlatılan diğer özellikler orijinal oyunun temel özellikleridir.

Diğer yazılarımızda diğer oyunlar için de orijinallik tespiti için bilgiler sunulacaktır. Özellikle mangala oyunun orijinali ve kopyası (farklı markaların üretimleri değil)  da bilgilerinize sunulacaktır.

İLKOKUL MARKET Türkiye’ deki tüm okulların aklı ve zeka oyunları ana tedarikçisi olmak üzere yola çıktığından, sitesinde satışa sunduğu yerli ya da ithal oyunları, yetkili ithalatçısından ya da yerli üreticisinden (redka vb markalar) en yüksek iskonto ile temin ederek, en uygun fiyatlarla tüm okulların beğenisine sunmaktadır. Çeşit ve marka sayısı okulların tespit edilen ihtiyaçlarına bağlı olarak artırılmaya devam edecektir.

İLKOKUL MARKET yabancı orijinli oyunların ( örneğin Mindware marka Q-Bitz) yerli üretim versiyonlarını (Redka Renkli Küpler) fiyat avantajı nedeniyle satışa sunmaktadır. Ancak, sahte ve birebir kopya ürün satışı YAPMAMAKTADIR.  Elinize ulaşan ürünün ambalaji açıldıktan sonra yukarıdaki açıklamalar ışığında sahte olduğunu ispatlamanız halinde, ürünün orijinalini size göndererek, ödediğiniz tutarı da kargo dahil iade edecektir.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın