fbpx

Sadece Kağıt ve Kalemle Oynayabileceğiniz 5 Zeka Oyunu

Çocuklar için üretilen akıl ve zeka oyunları genelde uygun fiyatlı olsa da evde ya da okulda çocuklarla oynayabileceğiniz hiçbir masraf gerektirmeyen oyunlar da mevcut. Bu oyunları oynamak için ihtiyacınız olan tek şey kalem ve kağıt. Hem de çok eğitici ve eğlenceli. Çocuklarla oynayıp onların zeka gelişimine katkıda bulunacağınız gibi boş vakitlerde her yaştan insan da oynayabilir.

Sudoku, çit, mayın tarlası, amiral battı, kare karalamaca, kendoku, kakuro bunlardan sadece birkaçı. Biz de en evde ya da oynanabilecek en popüler 5 akıl ve zeka oyununu sizler için derledik.

Çocuğunuza Çok Şey Katacak 5 Zeka Oyunu

1- Sudoku

Sudoku, Uzak Doğu kökenli olup tüm dünyaya yayılmış her yaştan insan tarafından oynanan bir oyundur. Öyle ki sudokunun birçok çeşidi de vardır. Ama biz klasik sudoku üzerinde duralım bu yazıda.

Klasik sudoku 6 yatay 6 dikey sütundan oluşur ve bu tablo içerisinde 2×3’lük 6 bölge vardır. Bu oyunda amaç her bir kareye 1’den 6’ya kadar olan rakamları dizmektir. Ama bunu yaparken bazı kurallar vardır. Mesela bir sütunda aynı rakamdan iki tane olamayacağı gibi aynı satırda da aynı rakamdan 2 tane bulunamaz. Ayrıca 2×3’lük bölgelerde aynı satır ya da sütunda olmamasına rağmen aynı rakamlar kullanılamaz.

 

Sudokuda karelere hiçbir rakam yazılmayıp tamamını siz doldurabileceğiniz gibi bazı rakamlar yazılarak ipuçları da verilebilir. Bu tamamen seviyenizle alakalıdır. Bu sebeple küçük yaştaki bir çocukla oynuyorsanız ipuçları verilmiş örneklerle başlamanız daha mantıklı olacaktır.

Sudoku Örneği ve Çözümü

 

2- Kelime Bulma Oyunu

Kelime bulma oyunu üzerine tv programları, bilgisayar yazılımları bile yapıldı. Ama bu oyunu sadece kalem ve kağıt kullanarak ya da sınıf tahtası üzerinde uygulayarak bile oynayabilirsiniz. Pardon söylemeyi unuttuk bir de sözlüğe ihtiyacınız olacak.

Kelime bulma gibi sözel oyunlar çocukların mantıksal çıkarımlar yapmasına vesile olur ve sözcük dağarcıklarını, genel kültürlerini tazeledikleri verimli oyunlardır. Bu oyun, evde ebeveynlerin çocukları ile oynayabileceği bir oyun olabilirken, öğretmenlerin okulda öğrencilerin hepsini dahil ettiği bir oyun da olabilir.

Tahtaya ya da bir kağıda 8 adet harf yazılır. Amaç en az 3 harfli en çok 8 harfli, anlamlı bir kelime oluşturmaktır. En uzun kelimeyi oluşturan kişi oyunu kazanır. Ne kadar basit ama çocuklar için faydalı bir oyun değil mi?

 

3- Resim Hatırlama Hafıza Oyunu

Çocukların kısa süreli hafızalarını geliştirmeye yönelik bu oyunda amaç gösterilen resimdeki nesnelerin yerlerini doğru hatırlamaktır. Tek kişi ile oynanabildiği gibi birden fazla kişi ile de oynanabilir.

 

Öğrencilerin önüne içi boş karelerden oluşan 5×5’lik bir kağıt koyun. Yukarıdaki, içerisine çeşitli şekiller çizilmiş resmi 10 saniyeliğine öğrencilere gösterin. Ardından şekilleri, kare içlerine doğru şekilde sıralamalarını söyleyin. Doğru bilinen her şekil için bir puan verin.

4- Tik Tak To (XOX) Strateji Oyunu

Çok basit hem de çok eğlenceli bir oyun olan Tik Tak To aynı zamanda SOS ya da XOX adıyla da biliniyor. Oyun için gerekli olan tek malzemeler yine kağıt ve kalem. Bir kağıda 3 sütun ve 3 satır çizilir. İlk oyuncu kağıdın boş olan herhangi bir yerine “x” yazar. İkinci oyuncu ise “o” yazar. Yatay, dikey ya da çapraz olarak kendi işaretinizi 3 kareye de koyabilirseniz oyunu kazanırsınız. Kağıtta yer kalmadıysa ve kimse 3’lü oluşturamadıysa oyun berabere biter.

 

5- Örüntü Zeka Soruları

“Soru işareti yerine ne gelebilir” diye de bilinen bu tarz örüntü soruları, çocukların bağlam kurabilmesi ve doğru cevabı bulabilmesini amaçlayan sorulardır. Elinize aldığınız bir kalem ve kağıt ile kolayca oluşturabilir, çocuklarla fikir alışverişi yapabilirsiniz.

İşte aşağıda birkaç örüntü sorusu var. Cevaplarınızı yorum olarak yazmayı unutmayın!

 

Paylaş:

Bir cevap yazın