fbpx

Pdf’lerde Beyaz Arkaplanın Önemi

Sevgili öğretmenler, bu yazımızda bir etkinlik pdf’i hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalardan birine değineceğiz: Sayfa tasarımında renk kullanımı nasıl olmalı sorusunun cevabına… Öğrencileriniz için rengarenk sayfalar hazırlamak istiyor olabilirsiniz, fakat beyaz arka plan kullanmanın pek çok açıdan daha avantajlı olduğunu biliyor muydunuz? Peki beyaz sayfalar kullanırken nasıl yaratıcı ve ilgi çekici içerikler hazırlayabilirsiniz?

İşte bu yazıda tümüne cevap bulacaksınız.

Beyaz Arka Planın Avantajları

Çocuklara hitap eden içeriklerin rengarenk ve ilgi çekici olması gerektiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Fakat bu fikri tasarım ve görsellerde yansıtmak ve tüm bu öğelerin bulunacağı sayfayı beyaz olarak bırakmak çok daha faydalıdır. Çünkü:

  • Beyaz arka planda okuma yapmak çok daha kolaydır.
  • Farklı faktörlerle birlikte genel olarak renkli sayfalarda okumak gözleri yorarken beyaz sayfalarda yormaz.
  • Dosya boyutu olarak renkli sayfalar beyaz sayfalardan daha fazla yer tutar. Birkaç sayfa için büyük bir fark ortaya çıkmasa da fazla sayıda sayfada bu fark oldukça belirgin olacaktır. Bu, yüklenme, indirme ya da tarayıcıda açma gibi işlemlerde yavaşlık getirecektir.
  • Renkli arka fonlu sayfaların çıktısını almak ya da bastırmak çok daha pahalıyken beyaz fonlu sayfalarda çok daha uygun fiyatlıdır.
  • Renkli sayfaların siyah beyaz çıktısı alındığında öngörülemez hatalar oluşabilir… Koyu arka fonda kaybolan yazılar gibi!

Peki o  zaman sayfalarımızı nasıl süsleyebiliriz ve ilgi çekici hale getirebiliriz?

İlgi Çekici Sayfalar Hazırlama

Beyaz arka fonlu sayfanıza sayfa boşlukları bırakıp header ya da footer ekledikten sonra sayfa şablonunuz hazır olacak. (Nasıl yapılacağını öğrenmek için bu yazımızı okuyun: CANVA’DA ETKİNLİK PDF’İNDE SAYFA DÜZENİ OLUŞTURMA) Artık sıra, bu şema içerisinde kalan boş alanı harika bir şekilde değerlendirerek etkinliklerimizi ilgi çekici kılmakta!

Renkli Çerçeveler:

Sayfa boşluklarını da hesaplayacak şekilde tüm sayfanızı ya da etkinlik alanlarını renkli çerçeveler içerisine alabilirsiniz. Özellikle canlı tonlar oldukça ilgi çekici olacaktır.

Görsel Kullanımı:

Canva görsel konusunda oldukça zengindir ve konuyla alakalı pek çok görsel bulabilirsiniz. Bu görsellerden renkli olup gerçekçilik yerine çizgifilm tadını veren çizimleri seçebilirsiniz. İstediğiniz gibi bir şey bulamazsanız kendi arşivinizden çizim / fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Farklılık:

Sayfalarınızda hep aynı görselleri kullanmak yerine farklı sayfalarda aynı türdeki farklı alternatifleri seçebilirsiniz. Aynı şekilde “düzenlenebilir” olan görsellerin renklerini değiştirip de kullanabilirsiniz.

Kısacası, sayfalarınızı beyaz olarak kullanıp dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Böylece ilgi çekicilikten fedakarlık etmek zorunda da kalmazsınız!

Paylaş:

Bir cevap yazın