fbpx

Oyun Merkezli Öğrenmenin 6 Faydası

Oyun Merkezli Öğrenme

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki artık her türlü bilgiye, her türlü oyuna tek bir tıkla ulaşabiliyoruz. İşin ilginç yanı ise bilgiye bu kadar hızlı ve kolay ulaşan kişiler çocuklar aslında. Ebeveynlerine kıyasla teknoloji ile daha iç içeler. Daha kolay öğrenebiliyorlar. Hal böyle olunca internette bir online oyun deposu var. Çoğu ebeveyn ve öğretmen de çocuklar için endişeleniyorlar açıkçası. Peki çocukları internet/bilgisayar oyunlarından uzak tutup onlara oyun merkezli bir öğrenme sağlayabilir miyiz? Pekala sağlayabiliriz. Klasik masa oyunları, tam da bu amaca hizmet ediyor. Bu yazı akıl ve zeka oyunları tanıtmak için değil de bu akıl ve zeka oyunları sayesinde çocuğunuz ne gibi faydalar sağlayabilir, bunun üzerine olacak. Çünkü masa oyunları çocukların çeşitli becerilerini inanılmaz geliştirici bir etki sağlıyor. Peki nasıl?

1- Akıl ve Zeka Oyunları, Çocukların Hafızasını Güçlendirir

Akıl ve zeka oyunları biraz da ezberlemek üzerine kuruludur. Çünkü stratejik bazı hamleleri ezberlemek, bir dahaki oyunda o hamleleri hatırlamak önemlidir. Bununla birlikte sadece, hafıza güçlendirmeyi amaçlayan da oyunlar vardır. Bu sebeple hafıza geliştirmek, hafıza kapasitesini artırmak için kesinlikle masa oyunları oynanmalı.

2- Strateji ve Problem Çözme Becerisini Geliştirir

Çoğu masa oyunu stratejik düşünme becerisi gerektirir. Çocuklar 3 hatta 4 adım sonrasını hesaplamak zorundadır. Bu da kapsamlı bir beyin jimnastiği gerektirir. Uzun vadede çocuklar bu tür becerilerin hayatlarına nasıl etki ettiğini görecek ve problem çözme yetenekleri oyunun bulunduğu kutunun dışına çıkacaktır.

3- El ve Göz Koordinasyonunu Artırır

Öyle masa oyunları vardır ki çocukların el ve göz koordinasyonuna ciddi manada katkı sağlar. Uzayda Macera, Look Look, Jeng(Kule, Denge) bu oyunlarda bazıları. Çocuklar, bu tarz oyunlar sayesinde hem beyinlerini çalıştırabilir hem de el ve göz koordinasyonlarını geliştirebilir.

4- Dikkat Bozukluğunu Önler

Bilimsel araştırmalar, zeka geliştiren masa oyunlarının aynı zamanda dikkat eksiliği, odaklanma problemi yaşayan çocuklar üzerinde de olumlu katkıları olduğunu söylüyor. Notthingham Üniversitesi’nden bir profesörün yaptığı araştırmaları daha önce CNN haberleştirmişti. Buraya tıklayarak sizler de ulaşabilirsiniz.

5- Yeni Beceriler Oluşturmalarına Yardımcı Olur

Oyunlar sadece var olan becerileri geliştirmez. Çocukların yeni beceriler kazanmasına da yardımcı olur. Mesela bir oyunda belki de finans yönetimini öğrenecek, belki haritaları okumayı, onları anlamlandırmayı öğrenecek. Örnekler çoğaltılabilir elbette ki.

Oyun merkezli öğrenme çocuklar için hem eğlenceli hem de çok faydalı bir öğrenme yöntemi görüyorsunuz ki. Ülkemizde maalesef çocuklar öğrenmenin zahmetli ve sıkıcı bir iş olduğunu düşünüyor. Oyun merkezli öğrenme sayesinde bunu bir nebze olsun aşabilecekleri görüşündeyiz biz. Bu yüzden akıl ve zeka oyunları ya da masa oyunları almanız onlar açısından da sizler açısından da oldukça önemli.

Kaynak: teachthought.com

Paylaş:

Bir cevap yazın