fbpx

Öğretmenliği Diğer Mesleklerden Ayıran 6 Özellik

Her mesleğin birbirinden farkı vardır. Ama ülkemizde klasik bir memur algısı var: Sabah 8 akşam 5. Hafta sonları da tatil. Öğretmenlik de memurluk olduğu için böyle bir algı oluşmuş durumda. Peki durum gerçekten böyle mi acaba? Gelin öğretmenliği diğer mesleklerden ayıran 6 özelliğe bir göz atalım.

Öğretmenliği Diğer Mesleklerden Ayıran Özellikler

1- Tuvalet Molaları

Teneffüs öğretmenler için de vardır diyebilirsiniz. Ama teneffüsler, öğretmenler için pek de mola süresi haline gelmiyor. Daha çok onlara soru sormaya gelen çocukları cevapsız bırakmamakla geçiyor teneffüsleri. Arada tuvalete gitmek için vakit bulanlar ise şanslı öğretmenler.

Diğer meslekleri icra edenler ise tuvalette gazete okumaya bile vakit bulabiliyorlar 😀

via GIPHY

2- Öğle Araları

Öğretmenlerin yemek yemek için genelde 5 dakikaları falan oluyor. Onu da işte yemeği beklemesi ile geçiriyorlar genelde. Öyle 1 saat yemek araları yok anlayacağınız. Sabah yedikleri mide yakan bir sade poğaça ile geçiriyor bir çoğu günü.

via GIPHY

3- Gürültü Arası

Öğretmenler öyle takayım kulaklığımı yapayım işimi moduna giremiyorlar. Onun yerine her saniye, öğretmenim öğretmenin diye bağırsan çocukların sesini duymak zorundalar.

4- Kahve ve Çay Molaları

Öğretmenlerin sınıfa çay veya kahve ile gitmeleri yasak. Teneffüslerde de içeceklerini bitirmek için yeterli vakitleri olmuyor. Genelde yarım bırakıyorlar ve ders bitiminde döndüklerinde buz gibi olmuş bir kahve ve çay ile karşılaşıyorlar.

Buna karşılık diğer birçok işte herkes kahvesini masasında yudumlayabiliyor.

via GIPHY

5- Çalışma Günleri

Okulun bitmesi demek öğretmenlerin işinin de bittiği anlamına gelmiyor. Eve gidince sınavlar okunuyor, yarınki ders planları çıkartılıyor, ertesi günkü ders materyalleri hazırlanıyor… Diğer memurlar ise saat 6’dan sonra evlerine gidip dizi ya da film keyfi yapabiliyorlar genelde.

via GIPHY

6- Hasta Olunan Günler

Öğretmen olduysanız senede 4-5 defa hasta olmaya da hazırlıklı olmalısınız. İşin kötü yanı ise hasta olsanız dahi okula gelmek durumundasınız. Her hasta olduğunuzda okula gelmezseniz o çocuklarla kim ilgilenecek değil mi ama?

Diğer memurlar ise raporlarını alıp evde battaniye altında dinlenebilir, hastalıklarının geçmesini bekleyebilir.

Diğer memurlar lütfen bizi yanlış anlamasın. Elbette onların işlerinin de çeşitli zorlukları var. Bizlerin amacı sadece öğretmenlerin yaşadığı zorluklara bir miktar dikkat çekmek. Affınıza sığınıyoruz hepinizin.

Kaynak: Bored Teachers Web Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın