fbpx

Öğretmenlerin Yaz Tatili Hakkında Konuşulan 10 Efsane

Öğretmenlerin yaz tatili herkesin dilinde. Bütün yaz boyunca çılgınca şeyler yapıp denizin kenarında güneşlendiklerini falan düşünenlerin sayısı bir hayli fazla. Hatta öğretmenlerin yaz tatilinde yaptıkları o kadar abartılıyor ki kulaktan kulağa bir efsane halini almış. Gelin size hayaller ve gerçekler serisi yapalım. Bakalım öğretmenler yazın genelde neler yapıyorlarmış?

Öğretmenlerin Yaz Tatilinde Yaptıkları 10 Şey

1- Öğretmenler Yazın Hiç Çalışmazlar

Haziran ayına geldiğimizde öğretmenler çalışmayı direkt bırakırlar. Okulların kapanmasını dahi beklemezler. Eylül’e kadar okulla ilgili tek kelime duymazlar da etmezler de. Ne güzel değil mi?

Peki ya gerçek?

  • Katılınması zorunlu seminerler
  • Hazırlanması gereken ders planları
  • Yeni döneme hazırlık

Yani sanılanın aksine öğretmenler yazın da çalışıyor. Yan gelip yatmıyorlar.

via GIPHY

2- Öğretmenler Yazın Okulla Tüm İlişkilerini Keserler

Bunu bir de okulun yönetim kademesine ve Whatsapp gruplarındaki velilere söyler misiniz? Çünkü yazın hala onlarla ve öğrencilerin velileri ile konuşuyorlar. Evet bazen en olmadık zamanlarda bile.

3- Öğretmenler Bütün Yaz Arkadaşları İle Takılıp Eğlenirler

Öğretmenler okul bitip sivil hayata döndüklerinde genelde arkadaşları çalışıyor oluyorlar. Bu yüzden arkadaşları ile maalesef vakit geçirip eğlenemiyorlar.

via GIPHY

4- Öğretmenler Bütün Yıl Yaz Tatilini Beklerler

Öğretmenler bütün yıl yaz tatilini beklerler. Çünkü yapacak bir sürü işleri vardır. Mesela banka kapanmadan artık bankadaki işlerini halledebilirler. Ya da süpermarkete gidip haftalık alışverişlerini yapabilirler. Çok hayati meseleler bunlar öyle demeyin.

5- Gezmek İçin Kesintisiz Bir Tatile Sahip Olurlar

2 ay boyunca sürekli gezmek mi? Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Ama maalesef her şeyin fiyatının iki katına çıktığı yaz aylarında öğretmenlerin 2 ay kesintisiz gezmek için yeteri kadar paraları yok.

via GIPHY

6- Öğretmen Modundan Çıkıp Sivil Hayata Dönerler

Sonunda sabahın 5 buçuğunda kalkıp spor yapabilirler, bütün gün havuz başında güneşlenebilirler ya da gece geç saatlere kadar oturabilirler.

Maalesef bir insan öğretmen olduktan sonra onun öğretmen modundan çıkmasına imkan yok. Havuz başında güneşlenmek yerine genelde evdeki kalemleri koyu renkten açık renge göre dizerler, ya da önümüzdeki dönem çocuklara anlatacakları dersleri falan düşünürler.

7- Sonunda Kişisel Olarak Yapacakları Aktivitelere Vakit Ayırabilirler

Mesela yazın hep o çok yazmayı istediğiniz kitabı sonunda bitirebilirsiniz. Ya da yüksek lisans için Ales’e hazırlanabilirsiniz. Yapılacaklar listesine yazacaklarınız uzar gider. Ama Eylül ayı geldiğinde yapılacaklar listenizde sadece bir madde bulunur ve onun da üstü çizilmemiştir genelde. 🙂

8- Bütün Yazı Öğretmen Arkadaşları İle Geçirirler

Bu da ne yazık ki doğru değil. Çünkü öğretmenlerin birçoğu memleketlerinden çok uzaklarda görev yapmaktalar. Bu yüzden yaz tatilinde ailelerini görmeye memleketlerine dönerler. Hepsi Türkiye’nin bir başka köşesine dağılır.

9- Eylül Ayında Yenilenmiş Ve Hazır Olarak Okula Geri Dönerler

Öğretmenlerin tatil dönüşü yeni döneme çok hazır oldukları düşünlür ama durum hiç de sandığınız gibi değil 🙂

via GIPHY

Biraz mizahi bir dille öğretmenlerin yaz tatilleri hakkındaki efsaneleri ve öğretmenlerin durumunu anlattık. Tabii ki genelleme yapmıyoruz. Bizimki işin mizahi yönünü vurgulamak.

Kaynak: Bored Teachers Web Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın