fbpx

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

Öğretmenlik meslek gereği kendini geliştirmeyi hedefleyen kutsal mesleklerden. Öğretmenler ve öğretmen adayları kendilerini sürekli geliştirmeli ki yetiştirecekleri yeni nesiller de bu bilinci kazansın. Kendini geliştirmenin yolu da elbette ki kitap okumaktan geçiyor. Milli Eğitim Bakanlığı da son birkaç yıldır öğretmen ve öğretmen adaylarına çeşitli kitaplar öneriyor okumaları için. Bizler de sizler için öğretmenlerin okuması gereken kitapları derledik. Buyrun bakalım.

Öğretmenlerin Okuması Gereken 10 Kitap

1- Bir Bilim Adamının Romanı – Oğuz Atay

Bir Bilim Adamının Romanı, biyografik roman türünde kaleme alınmış oldukça başarılı bir kitap. Oğuz Atay’ın İstanbul Teknik Üniversitesi’nden hocası olan Mustafa İnan’ın ilginç hayat hikayesini anlatıyor kitap. Cumhuriyetin, Anadolulu bir halk çocuğunu nasıl Profesörlüğe taşıdığını anlatan ilginç bir kitap.

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

2- Çocuk Davamız – Kazım Karabekir

Çocuk Davamız kitabı, Anadolu’nun içinde bulunduğu durumu belgeler nitelikte bir kitaptır. Kazım Karabekir, bu kitapta savaş sonrası Anadolu’nun sefalet içindeki çocuklar için yaptığı hizmetleri anlatır.

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

3- Küçük Ağaç’ın Eğitimi – Forrest Carter

İlişkilerin yüzeyselleştiği, algılamanın mekanikleştiği, kalabalıkların bunalttığı, niceliğin egemen olduğu dünyamızda, sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü, samimiyeti kızılderili mantığıyla işleyen muhteşem bir kitap Küçük Ağacın Eğitimi. Tüm öğretmenler muhakkak okumalı.

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

4- Okul Sıkıntısı – Daniel Pennac

Fransız Edebiyatı’nın başarılı yazarlarından olan Daniel Pennac, okul hayatında tembel ve başarısız bir öğrencidir. Okul Sıkıntısı isimli kitabında ise başarısız bir öğrencinin gözünden okul kurumunu eleştirir. Yani kendi gözünden. Doğru bildiğimiz birçok tabuyu da yıkar aslında.

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

5- Duygusal Zeka – Daniel Goleman

Çocukları yetiştirirken onlar için gerekli olanın sadece IQ olduğunu sanarız. IQ puanının yüksek olması elbette çok önemli ama duygusal zekası gelişmeyen çocukların ileride başarılı olmaları şansının da düşük olduğunu belirtelim. Hatta günümüzde başarılı olmuş birçok kişinin duygusal zekalarının yüksek olduğu dikkati çekiyor. Daniel Goleman da kitapta bunun üzerinde duruyor.

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

6- Üniversite / Bir Dekan Anlatıyor – Henry Rosovsky

Henry Rosovsky, dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi’nde 10 yıldan fazla süre dekanlık yapmış biri. Yani üniversiteleri ve verdikleri eğitimi yakından görmüş, inceleme fırsatı bulmuş kendisi.  Genelde Amerikan üniversiteleri üzerinde dursa da anlattığı konu daha evrensel. Bizim üniversitelerimizden bir şeyler bulacağınıza da eminiz.

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

7- Eğitim, Gençlik, Üniversite – Peyami Safa

Peyami Safa bu kitabında gençlerden beklenileni, gençliğin temel sorunlarına ve onların nasıl eğitim almaları gerektiğine değiniyor. Gençlerin, bir milletin istikbali olduğunun da altını çiziyor ısrarla.

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

8- Sofie’nin Dünyası – Jostein Gaarder

Sofie’nin Dünyası, felsefeye giriş yapmak isteyenler için ideal bir kitap. Temel felsefi terimleri romanlaştırarak aktarma konusunda atılmış ciddi bir adım. Sıkılmadan okunacak bir kitap.

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

9- Emile – J.J. Rousseau

Emile, J.J. Rousseau’nun çocuk yetiştirmek üzerine kaleme aldığı şahane bir kitap. Kitap, ebeveynlerin çocuklarını kendi istekleri doğrultusunda yetiştirdiklerini,  onları seçimler yaparken özgür bırakmadıkları konusuna değiniyor ve ne yapılması gerektiğini söylüyor.

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

10- Meraklı Zihinler/ Bir Çocuk Nasıl Bilim İnsanı Olur – John Brockman

27 adet denemeden oluşan Meraklı Zihinler, her biri tanınmış bilim insanları tarafından kaleme alınmış. Kitabın editörü, bilim insanlarına çocukluklarında sizi bilime iten şeyin ne olduğunu sormuş ve ilham verici cevaplar almış.

Öğretmenlerin Okuması Gereken Kitaplar

Öğretmenlerin okuması gereken daha bir sürü kitap var elbette ki. Bizler sadece 10 tanesini derledik sizin için. Umarım hemen okumaya başlarsınız.

Paylaş:

Bir cevap yazın