fbpx

Öğretmenlerin Okul ve Ev Arasındaki Dengeyi Kuramama Sorunu

Öğretmenlik birçok meslek ile kıyaslandığında stres seviyesi en yüksek olanlardan biri. Çünkü öğretmenlik sorumluluk gerektirir. Yeri geldiğinde 30 öğrencinin sorumlulukları sizin üzerinize yüklenir. İdareden gelen baskılara direnmeniz gerekir. Bilinçsiz velilerle uğraşmanız gerekir. Bunların hepsi de ayrı ayrı strese sebep olur ve öğretmenlerin okul dışındaki yaşamlarını da etkiler. Çoğu öğretmen de iş ve özel hayatlarındaki yaşam arasında denge kurmakta zorlanırlar. Çünkü okuldan eve iş getirdikleri gibi okuldan eve stres de getirebiliyorlar.

Başarılı öğretmenler ev ile okul arasında dengeyi kuran öğretmenlerdir genelde. Çünkü bu dengeyi kuramazsanız hem kendi hayatınıza hem de sınıfınıza olumsuz etkileri olacaktır bu durumun. Bizler de bu dengeyi kurabilmeniz için sizlere naçizane birkaç tüyo vermek istiyoruz.

Öğretmenlik

Ev ve Okul Arasında Dengeyi Kurabilme Yolları

Sadece Kendinize Ait Olan Bir Zaman Ayırın

İçinde sadece kendinizin olduğu zaman dilimleriniz olsun. Bu yemek yerken de olabilir, spor yaparken de. Bi,r hobiniz olabilir, ona yoğunlaşın, spor salonuna gidin. Tamamen size kalmış. Ama kendinizle baş başa kalın. İnanın stresinizi ciddi manada azaltacaktır bu aktiviteler. Eğer evde bunları yapmazsanız, kendinizle baş başa kalmazsanız sınıfınız da bu durumdan olumsuz etkilenecektir ve bu sınıfta bulunan öğrencilere olumsuz yansıyacaktır.

Büyük Resmi Kaçırmayın

Hiç kimse müfredatta bulunan dersleri harfi harfine anlatamaz, ya da okuldaki her gününü başarılı geçiremez. Bazı sıkıntılar yaşamanız mümkün ve bu sınıf ortamına da yansıyabilir. Ama büyük resmi kaçırmayın, genele odaklanın. Öğretmenli bir 100 metre yarışı değil bir maratondur. Her an başarılı olamazsınız önemli olan yarışı önde bitirmektir.

Sorunlarınızdan Doğan Fırsatları Görün

Her problem, her hata yeni bir tecrübedir. Bu tecrübeler de çeşitli fırsatlar doğurur. Bu fırsatları nasıl profesyonel bir yeteneğe dönüştüreceğiniz üzerine biraz kafa yorun.

Okulda Olabildiğince Verimli Olmaya Çalışın

Yapacağınız işleri önceliklendirin, önem sırasına koyun. Sizi daha çok yoracak işleri okulda yapmak isteyebilirsiniz belki. Eve gidince kafanızın daha rahat olacağı bir iş seçebilirsiniz. Zamanı verimli kullanmak stresten sıyrılmanın en etkili yollarından.

Sınırları Çekin

Hiç kimse sizin 7/24 ulaşılabilecek biri olduğunuzu düşünmemeli. Özellikle veliler ve öğrenciler ile kurulan Whatsapp grupları bunun en büyük sebeplerinden. Gecenin bir saati size mesaj atan bir veli istemezsiniz değil mi? Bu yüzden sınırlarınızı net olarak çekin. Hem öğrencilere hem de velilere karşı.

Bir Şeyleri İple Çekin

Hafta sonu yapacağınız bir planı, arkadaşlarınızla dışarı çıkacağınız bir günü, ya da ayaklarınızı uzatıp dizi izleyeceğiniz bir akşamı… ne olursa olsun yapmaktan keyif alacağınız bir şeyi iple çekin. Bu itidalinizi korumanıza yardımcı olur.

Evde İş Konuşmamaya Çalışın

Okulda yaşadığınız sorunları ya da okulda yaptıklarınızı eve gelince tekrar tekrar konuşmayın. Örneğin eşinizle bir kural belirleyin. Eve geldiğinizde gününüz ile ilgili sadece 10 dakika konuşun. Yarın yeni bir gün olacak ona odaklanın.

Her Şeyi Kontrol Etmeyi Bırakın

Her şeyi kontrol etmeyi her şeyle ilgilenmeyi bırakın. Enerjinizi daha efektif harcamaya çalışın.

Bir Yükümlülükten Diğerine Geçmeyin

Kabul ediyoruz. Çok fazla sorumluluğunuz çok fazla yükümlülüğünüz var. Ama sakin olun ve birinden birine atlamayın. Rahat rahat yemek yiyin, çayınızı için, arkadaşlarınızla sohbet edin. Sonra sakin kafayla kaldığınız yerden devam edersiniz.

Her Gün Mükemmel Olmaya Çalışmayın

Sizler de insansınız. Her anınızı her gününüzü mükemmel geçiremezsiniz. Kafanızı kurcalayan bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Kendinizi kötü hissettiğiniz günlerde çocuklara biraz özgürlük verin. Küçük gruplar oluşturup çocuklar kendi kendilerine çalışabilirler mesela.

Yapmadan Önce Düşünün

Verdiğiniz bazı kararlar yanlış sonuçlar doğurabilir, sonradan başınız daha çok ağrıyabilir. Velilerle, cüretkar öğrencilerle uğraşmak yerine karar vermeden önce etraflıca düşünmeniz daha iyi olacaktır.

Yukarıda size birkaç tüyo verdik ama bu konularda en iyi yardımcınız sizden tecrübeli öğretmen arkadaşlarınız olacaktır. Sizin geçtiğiniz yollardan onlar da geçtiği için size en çok yardımı onlar sağlayabilir. Onları gözlemleyin, gerekirse konuşun. Yardımlarını esirgemeyeceklerdir.

Kaynak: Middle Web İnternet Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın