fbpx

Öğretmenlerin Mesleğe Başladıktan Sonra Kaybettikleri 9 Şey

Öğretmenliğin zor olduğu konusunda öncelikle bir anlaşalım. Bazıları sadece yapılan tatillere kafayı taksa da öğretmenlerin yaptığı fedakarlıktan haberi olmayanlar bunlar. Halbuki öğretmenler sadece okulda değil evde de çalışıyorlar. Evet yeri gelince yazın da… Gelin size mesleğe adım atan öğretmenlerin kaybettikleri 9 şeyi sıralayalım.

Öğretmenlerin Mesleğe Başladıktan Sonra Kaybettikleri 9 Şey

1- Uyku

Öğretmenler lisans dönemlerindeyken de bazen sabahlara kadar sınavlara çalışıp uykusuz kalırdı. Sonra bunu KPSS’ye hazırlandıkları dönem izledi elbette. O zaman bilemezlerdi ki uykusuz kalmak onlar için sıradan hale gelecek. Öğretmenler mesleğe başladıktan sonra ne yazık ki en çok uykularından feragat ediyorlar. Bitmek bilmeyen işleri bitirmeye çalışıyorlar.

via GIPHY

2- Öğle Arası

Çoğu öğretmenin öğle arası denen bir kavramdan haberi bile yok. Sabahları mide yakan bir poğaça ve çay ile başladıkları günü yemek yemeden bitiriyorlar. Öğle arasında ise ya öğrenciler ile ilgileniyorlar ya da evrak işleri ile.

via GIPHY

3- Sosyal Hayat

Kaç öğretmenin sosyal hayatı var ki? Okuldan yorgun argın eve döndükten sonra dışarı çıkmaya mecalleri kalmıyor haliyle. Hafta sonları desen yine aynı şekilde. Okunacak sınavlar onları bekler.

via GIPHY

4- Sessizlik

Burada sınıf öğretmenlerine ayrı bir parantez açmakta fayda var. Gürültüsüz bir gün bile geçirdiklerini düşünmek mümkün değil. Her kafadan çıkan farklı bir ses… Eve gidip sakin sakin oturduklarında bile öğretmenim öğretmenin diye bağıran birilerinin seslerini duyduklarına eminiz. 🙂

via GIPHY

5- Kalemler

İşe her gün 10 kalemle gidip 5 kalemle dönen kişiye ne denir? Tabii ki öğretmen. 🙂

6- Ağırbaşlılıklarını

Öğretmen olmadan önce en ciddi en ağırbaşlı kişi bile öğretmen olduktan sonra yüzü gözü boyanmış şekilde kendini bulabilir. Ya da sınıfın ortasına geçip çocuklara stand-up yapabilir. Ben hayatta öyle şeyler yapamam demeyin. O minik ve tatlı canavarlar sizi kendilerine öyle bir benzetirler ki anlamazsınız bile. Yine de öğretmenliğin en güzel yanlarından biri bu olsa gerek.

via GIPHY

7- Dengelerini

15 dakika içerisinde hem çok sinirlenip hem de sevgi dolu olabileceğiniz başka bir meslek var mı acaba?

via GIPHY

8- Zengin Olma Hayallerini

Öğretmenlerin aldığı maaş belli. Hiçbir zaman zengin olamayacağının farkına vararak bu mesleğe başlıyor insanlar. Çünkü onları paradan çok daha fazla motive eden şeyler var: birini yetiştirip onun yaşamını değiştirmek gibi.

9- Tuvalet Molalarını

Bir öğrencinin derste tuvalet molası istemesi sıradan gözükebilir ama öğretmenler için durum hiç de böyle değil. Onların teneffüs araları bile dolu geçtiği için tuvalete gidecek zamanları bile olmayabiliyor. Tuvalet molalarını kaybetmek de listemizde kendine 9. sırada yer buluyor.

Bunlar işin mizahi boyutları. Her meslek gibi öğretmenliğin de zor tarafları var elbette ki. Ama öğretmenleri motive eden onlarca öğrencisi de var. Bu mesleği sevmelerinin en büyük sebebi minik arkadaşları.

Bu yazıyı beğendiyseniz muhtemelen aşağıdaki yazımızı da beğenirsiniz.

Kaynak: Bored Teachers Web Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın