fbpx

Öğretmenlerin Kendilerini Mutlu Hissettiği 10 Ülke

Öğretmenlik yalnızca ülkemizde değil bir sürü ülkede de kutsal meslekler arasında. Ancak ülkemizle benzer şekilde birçok ülkede öğretmene gereken değer hem maddi hem de manevi olarak maalesef verilmiyor. Hal böyle olunca öğretmenlerin yaptıkları işten memnun olma oranı da düşüyor. Her ne kadar bir çocuğu yetiştirmenin, bir çocuğun kalbine dokunmanın hazzını yaşasalar da verdikleri emeklerin ve yaptıkları fedakarlıkların karşılığını görmek istiyorlar şüphesiz. Gelin öğretmenlerin kendini en mutlu hissettiği ülkelere kısaca bir göz atalım ve öğretmene verilen değer oranlarını inceleyelim.

Öğretmenlerin Kendilerini En Mutlu Hissettiği Ülkeler

 1- Amerika Birleşik Devletleri

Amerikalı öğretmenler maddi olarak tatmin olduğunu belirtiyor yapılan araştırmalara göre. Yaptıkları işten memnun olan Amerikalı öğretmenlerin oranı %89. Fakat toplum tarafından değerli olduklarını hissedenlerin oranı ise yalnızca %34.

2- Romanya

Romanyalı öğretmenler daha çok karar alma aşamasında bulunmadıklarından şikayetçi. Öğretmeni karar mekanizmasına dahil etmeyen bürokrasiden şikayetçiler. Toplum tarafından değer verildiklerini söyleyen öğretmenlerin oranı ise Amerika Birleşik Devletleri’nden biraz fazla. %34.7

3- İngiltere

Aslında İngiliz öğretmenler mesleğinin hakkını sonuna kadar veren kişiler genelde. Her sene mesleki gelişim desteği almalarının da bunda katkısı büyük. Öğretmene verilen değer oranı ise İngiltere’de %35’te kalmış durumda.

4- Avustralya

Avustralyalı öğretmenler okulda karar verme mekanizmasının içinde bulunuyorlarsa toplumun kendilerine daha çok değer verdiğini düşünüyor. Genele vurduğumuzda ise öğretmene verilen değer oranı %38.

5- Hollanda

Hollandalı öğretmenlerin %90’ı genel olarak işlerinden memnun olduğunu söylüyor. Ama halkın kendilerine verdiği değere gelince oran %40.4 olarak kalıyor.

6- Meksika

Listedeki diğer ülkelere bakınca Meksika biraz sürpriz gibi duruyor. Çünkü diğerlerine kıyasla gelişmişlik düzeyi daha düşük bir ülke. Ama Meksikalı öğretmenlerin %49.5’i toplum tarafından değer gördüklerini düşünüyor.

7- Finlandiya

Finlandiya eğitim konusunda bir ekol haline gelmiş durumda. E bunun sebeplerinden biri de öğretmenlerinin mutlu olması sanırız ki. Öğretmenlerin % 58.6’sı toplumun kendilerine değer verdiğini düşünüyor. Ayrıca karar alma aşamasında çok daha fazla yer alıyorlar.

Finlandiyada öğretmene verilen değer

8- Güney Kore

Geldik son 3 ülkeye. Güney Kore kendine üst sıralarda yer buluyor ve öğretmenlerin % 66.5’i toplumun kendilerine verdiği değeri hissediyor. Yüzde 85’lik kısım ise mesleklerinden duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

9- Singapur

Singapurlu öğrencilerin uluslar arası arenadaki başarıları su götürmez bir gerçek. Bu başarının arkasında ise işinden memnun, toplumun desteğini arkasında hisseden öğretmenler yatıyor. Öğretmenlerin %67.6’sı toplum tarafından destek verildiğini düşünüyor.

10- Malezya

Geldik listemizin 1 numarasına. Malezya’da toplum desteğini hisseden öğretmen oranı diğer ülkelere ciddi bir fark atmış durumda. Öğretmenlerin %83.8’i toplum tarafından hak ettikleri değeri gördüğünü düşünüyor. Bununla birlikte öğretmenlerin %97’si mesleki gelişim desteği alıyor. Ayrıca öğretmenlerin bir çoğu haftada yalnızca 17 saat ders veriyor. Yani öğretmenlerin uzun çalışma saatleri yok.

Öğretmene verilen değer

Peki Türkiye’de öğretmene verilen değer sizce nasıl? Fikirlerinizi aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak: Take Part Web Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın