fbpx

Öğretmenlerin Bilmenizi İstediği 9 Şey

Öğretmen olmayanların öğretmenler hakkında sürekli atıp tuttukları basmakalıp laflar vardır. Ve emin olun öğretmenler aynı cümleleri farklı kişilerden yılda 100 defa duyuyorlar. Biz de öğretmenlere bu lafları söylemeyin, artık öğretmenlerin çilesi son bulsun diye bu klişeleri derledik.

Öğretmenlerin Bilmenizi İstediği 9 Şey

1- Bütün Gün Çocuklarla Oynamıyoruz

Öğretmen olmayanlar genelde ilkokul öğretmenlerinin tüm gün çocuklarlar oynadığını düşünür. Evet, etkinliklerden, ders planlarından, okul işlerinden fırsat bulabilirlerse belki arada sırada oynayabilirler. He siz 1. sınıf öğretmenlerinin çocukların motor becerilerini geliştirmek için oynadıkları oyunları diyorsanız onlar pek oyun değil. Daha çok geliştirici akıl ve zeka oyunları. Dersin bir parçası yani.

2- İşimiz Saat 3’te Okul Kapandıktan Sonra Bitmiyor

Türkiye’de genelde çalışma saatleri sabah 9 ile akşam 5 olduğu için çoğu kişi öğretmenlerin 3’te okuldan çıkmasını çok iyi olarak değerlendirir. Ama yanlış. Saat 3’te okulun bitmesi, öğretmenin işinin yarısının bitmesi anlamına geliyor. Onlar daha okulda kalıp yarının ders planını hazırlayacaklar, notları sisteme girecekler, velilerden gelen soruları cevaplayacaklar da. Ohooo.

via GIPHY

3- Yazın 3 Ay Tatilimiz Yok

Yazın okulların kapanmasından açılmasına kadar olan sürenin tamamında tatil yapmıyor öğretmenler. Seminerlere katılıyorlar, yeni dönem için yeni fikirler üretmeye çalışıyorlar, okulun ihtiyacı olan malzemeleri alıyorlar. Bunlardan arta kalan zamanda da bırakın tatil yapsınlar biraz.

via GIPHY

4- Hafta Sonları Evde Yan Gelip Yatmıyoruz

Hafta sonları öğretmenlerin bütün gün evde yattığını düşünenlerin sayısı bir hayli fazla. Ama yine yukarıdaki maddelere benzer olarak günün çoğu okul işlerini yapmakla geçiyor.

5- Sizin Vergileriniz Sayesinde Maaşımızı Almıyoruz

Siz vergi verdiğiniz kadar biz de vergi veriyoruz ve hepimizin vergileri sayesinde başka devlet memurlarının maaşları da ödeniyor. Tüm devlet kurumlarına kaynak oluşturuyor. Bunlara karşı bir şikayetiniz yokken öğretmenlerin maaşına karşı neden var.

via GIPHY

6- Öğretmenlik Sandığınız Kadar Kolay Bir İş Değil

Birçok kişiden “olsam ben öğretmen olurdum”, “öğretmenlikte ne var ki, herkes yapar” gibi cümleler duymuşsunuzdur. Ama onlar lisans aşamasında geçirilen zorlukları, formasyonu, KPSS’yi hatta ve hatta KPSS sonrası girilen mülakatı düşünmüyorlar bile. Kolaysa buyrun.

via GIPHY

7- İşimiz Tahtanın Önünde Kitaptan Ders Anlatmak Değil

Bu sanırım öğretmenlerin en sinir olduğu cümlelerden biri. Öğretmenlik tahtanın önünde kitaptan ders anlatmak değil.

via GIPHY

8- Bizler Çocuk Bakıcısı Değiliz

Çocuk bakıcılarının işi elbette ki çok zor. Ona bir lafımız yok. Ama öğretmenler her gün 30 farklı çocukla ilgileniyorlar. Bunun neticesinde sınıf yönetimi ve sınıf disiplinini sağlamakla yükümlülüler.

9- Öğretmenlik Bizim Mesleğimiz Değil, Bizim Hayatımız

Bir öğretmen her sabah evden çıkarken işe gidiyorum demez. Okula gidiyorum der. Bu bile öğretmenlerin mesleklerini ne kadar içselleştirdiklerinin göstergesidir. Onlar kendi boş zamanlarından bile fedakarlık edip çocuklar için uğraşan insanlar.

Kaynak: Bored Teacher İnternet Sitesi

 

 

Paylaş:

Bir cevap yazın