fbpx

Öğretmenlerin 10 Süper Kahraman Gücü

Öğretmenlik kutsaldır diye bir tabir vardır dilimizde. Son zamanlarda içi boşaltılmış şekilde kullanılsa da durum gerçekten böyledir. Öğretmenler bazen en yakın arkadaş, bazen aileden biri, bazen mucizeler yaratan bir kişi bazen de süper kahraman olabilirler öğrencilerinin gözünde. Öğrencilerinin gözlerinde bu sıfatları kazanmaları için binalara ağ atıp uçmalarına da gerek yoktur. Doğuştan gelen ama herkeste olmayan bir takım güçlere sahiptir öğretmenler. Biz de öğretmenlerin sahip olduğu 10 süper gücü sizler için derledik.

Öğretmenlerin 10 Süper Gücü

1- X-Işını Gücü

Sınıfın en arka sırasında öğretmenin kesinlikle göremeyeceği bir noktada oturduğunuzu farz edelim. Gözünüz arkadaşınızın sınav kağıdına mı kaydı. Yakalandınız. Öğretmenler x-ışını görüşleri sayesinde sizi hemen görebilirler. Kaçarınız yok. Ya da iki kilometre öteden kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığınızı rahatlıkla görebilirler. Görmüyorlarsa bilin ki o an görmek istemedikleri içindir.

X ışını görüşüne sahip öğretmenler (Temsili)

2- Süper Eğitim Araçlarını Kullanabilme Gücü

Birçok öğretmen de başkaları gibi çocukluğunu teknolojiye yabancı olarak geçirmiştir. Ama onların doğuştan gelen bazı yetenekleri var. Teknolojik eğitim araçlarını kullanabilmeyi anında öğrenebilmek gibi. Kara tahtayı kaldırıp yerine akıllı tahta mı koydunuz. 10 dakikada nasıl kullanılacağını çözer. Tabletler ise onlar için çocuk oyuncağıdır. Projeksiyon canavarı olduklarını söylememize gerek yok sanırız.

3- Kişiye Göre Esneme Gücü

Öğretmenler her gün birbirinden tamamen farklı 20-30 öğrenci ile ilgilenir. Her öğrencinin davranışları, beklentileri, kapasiteleri farklıdır. Hal böyle olunca öğretmenden herkese aynı eğitimi vermesi beklenemez. Herkesi farklı metodlarla eğitmek, herkese farklı yöntemlerle öğretmek zorundadır. Bu da öğretmene sınırsız bir esneklik gücü kazandırır.

4- Yedi Saat Aç Kalabilme Yeteneği

Öğretmenler ders başlangıcından bitişine kadar yemek yiyecek çok az zaman bulurlar. Buldukları bu zamanda da yine öğrencileri tarafından soru yağmuruna tutuldukları için yemek yiyemezler. Çay içebiliyorlarsa kendilerini şanslı hissedebilirler. Sabah okula gelmeden önce yapılmış bir kahvaltıdan akşam eve gidene kadar geçen süre içerisinde yemek yemeden durabilirler. Bu bir süper kahraman gücü değil de nedir?

5- Ateş Topu Gücü

Her öğrencinin içinde yanmayı bekleyen bir öğrenme ateşi vardır. Bunu yakacak olan da elbette ki öğretmenlerdir. Ateş topu güçleri ile öğrencilerin içinde önce bir kıvılcım yakarlar ardından ateşi harlamaya başlarlar.

6- Sabır Gücü

Öğrenciler her zaman başımızın tacı. Fakat bazen öğretmenleri bile çileden çıkmanın eşiğine kadar getirebiliyorlar. Çok şükür ki öğretmenlerin harika sabır gücü var. Sabrederek her zorluğun üstesinden gelebiliyorlar.

7- Dersi Eğlenceli Hale Getirebilme Gücü

40-45 dakikalık dersler çoğu zaman öğrenciler için sıkıcı olabilir. İşte öğretmenler bir gizli süper güçlerini daha burada gösteriyorlar. Dersi eğlenceli hale getirerek çocukların öğrenmesini ve derse daha ilgili olmasına sebep olabiliyorlar. Bunu bazen akıl ve zeka oyunları ile bazen de şarkılarla tiyatrolarla yapabiliyorlar.

8- Öğretmen Cetveli

Nasıl ki Thor’un çekici, Kaptan Amerika’nın kalkanı varsa öğretmenin de cetveli var. Yanında taşıması bile yeterli caydırıcı olmak için.

Şaka yapıyoruz. Cetveli kullanmıyoruz değil mi sevgili öğretmenlerimiz?

9- Süper Dikkat Dağıtma Reflektörleri

Çocuklar dersten sıkıldıklarında dersi sürekli kaynatmak isterler. Bu yüzden öğretmene konuyu saptırıcı onlarca soru sorma yeteneğine sahiptirler. Ama unuttukları bir şey var. Öğretmenler de bu dikkat dağıtıcı soruları geri çeviren yeteneklere sahipler. Anahtarlıkla masaya vurma, “şştt oğlum kime diyorum ben” cümleleri bu tarz dersi kaynatma çabalarının sonunu getiren eylemlerdir.

10- Öğretmenin Güçlü Kalkanı

Tüm öğrenciler, öğretmenlerinin koruma kalkanı altına girmişlerdir okula başladıklarında. Öğretmen onların güvenli bir sınıf ortamında bulunmalarını sağlarken teneffüs zamanlarında dahi onları gözler. Gözler ki başlarına kötü bir şey gelmesin.

Bu 10 madde ile tüm öğretmenlerin aslında bildikleri ama çok da farkında olmadıkları süper yeteneklerini anlatmaya çalıştık. Hepsine minnettarız.

Paylaş:

Bir cevap yazın