fbpx

(Öğretmenler İçin) Ekran Kaydı ve Ses Kaydı Birleştirme – Video Kırpma & Kaydetme

Daha önceki yazılarımızda nasıl ekran kaydı alabileceğinizden ve bazı ücretsiz video edit programlarından bahsetmiştik. Şimdi sırada bu iki önemli bilgiyi birleştirme vakti: Bu yazıda, videolu konu anlatımı için gereken ekran kaydı videosu ve ses kaydı nasıl birleştirilir ve ortaya çıkan videodaki hatalar nasıl kırpılır, sorularına cevap vereceğiz.

(Video’yu izledikten sonra bazı notlar için okumaya devam etmeyi unutmayın!)

Şimdi bazı ek bilgiler verelim:

  • Videoda gördüğünüz “Video kırpma işlemi” istediğiniz uzunlukta ve tekrarda yapılabilir. Aynısı ses dosyasına da yapılabilir ki biz videoda örnek olarak ses dosyasını kırpmayı gösteriyoruz. Fakat teknik tamamen aynı: Dosyanın başından ya da sonundan tutarak çekmelisiniz.

Peki bu ne işinize yarayacak?

Bir örnek verelim: Diyelim ki videonuzun 50. saniyesi 55. saniyesi arasında ayıklamanız gereken bir hata var. O halde öncelikle videonuzu 49. saniyeye kadar kırpın. Ardından videonun ilk halini tekrar sürükleyip az önce kırptığınız videonun yanına bırakın. Sonradan eklediğiniz bu videoyu ise 56. saniyeden başlayacak şekilde kırpın. Böylece hatalı kısım ortadan kalkacaktır. Bu işlemi istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.

  • “Render işlemi” bilgisayarınızın sistem gücüne ve videonuzun boyutuna göre uzun ya da kısa sürebilir.
  • Videoda materyalleri ilk taşıdığımızda karşımıza çıkan bu pencerede boyut ayarlamasını şöyle seçmenizi tavsiye ederiz:
Paylaş:

Bir cevap yazın