fbpx

Öğrencilerinizin Daha Çok Soru Sormasını Nasıl Sağlarsınız?

Sizce soru sormak mı daha değerlidir yoksa doğru cevabı vermek mi? Kuşkusuz ikisi de önemli. Fakat soru sormayan bir çocuk merak etmiyor, ilgi duymuyordur. Soru sormadığı için de aradığı cevapları bir türlü bulamayacaktır. Çocuklar aslında doğdukları ilk andan itibaren büyük bir merak duygusu ile doludurlar. Sonradan merak duyguları körelebilir ve sordukları soruların sayısı azalabilir. İyi bir öğretmenin yapması gereken ise çocuklara olabildiğince çok soru sordurmak. Gelin, öğrencilerinizin daha çok soru sormasını sağlayacak 5 yöntemden bahsedelim sizlere.

Öğrencilerinizin Daha Çok Soru Sormasını Sağlayacak 5 Yöntem

1- Güvenilir Hale Getirin

Çocukların soru sormalarına en çok engel olan şey onların alaya alınacağı düşüncesidir. Çünkü soru sormak bir cevabı bilmediğinin aleni bir göstergesidir. Çocuklar da bir şeyi bilmediklerini belli etmek istemezler. Öncelikle soru sormanın o kadar da korkutucu bir şey olmadığını öğretin öğrencilerinize. Mesela gelişmiş ülkelerdeki bazı okullarda, çocuklara sınav sorusu sorulmaz. Onun yerine onların soru sormaları istenir. Değişik ama etkili bir yöntem olduğu kesin. Onları verdikleri cevaplara göre değil, sordukları sorulara göre değerlendirin.

2- Havalı Hale Getirin

Soru sormak havalıdır. Dünya üzerinde başarı elde etmiş birçok bilim insanı istisnasız soru sorarak o başarıları elde ettiler. Soru sormadan cevaplara ulaşmaları mümkün değildi çünkü. Bu yüzden çocuklara soru sormanın utanılacak bir şey değil tam aksine havalı bir şey olduğunu empoze edin.

3- Eğlenceli Hale Getirin

Soru sormanın içine eğlence katmak hiç de fena bir fikir değil. Zaten çocukların doğuştan meraklı ve soru sormaya yatkın olduklarını söylemiştik. Soru sormayı oyun haline getirirseniz onlar da bu yatkınlıklarını kullanabilecekleri eğlenceli bir alan bulmuş olurlar.

4- Değerli Hale Getirin

Öncelikle öğrenciniz size saçma gelecek bir soru sorsa dahi ona bunu belli etmeyin. Aksine sorusu için ona teşekkür edin ve açıklamanızı yapın. Ona sorusunun değerli olduğunu hissettirin kısacası. Bu sayede öğrencilerinizi soru sormaya daha istekli hale getirebilirsiniz.

5- Kalıcı Hale Getirin

Soruların doğru cevapları öğrencilerin okulda başarılı olmasına neden olur. Ama soru sormak ise hayatta başarılı olmalarına sebep olur. Bu yüzden soru sormayı kalıcı hale getirmek yine değerli öğretmenlerimize düşüyor. Öğrenciye soru sorma alışkanlığı kazandırılmalı ve bunu teşvik edici konuşmalar yapılmalı.

Kaynak: Edutopia Web Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın