fbpx

Öğrencilerin Dersi Kaynatmaması İçin Yapmanız Gereken 9 Şey

Dersi kaynatmak yıllardır süregelen bir öğrenci geleneğidir desek yanlış olmaz. Bazı öğretmenler sınıf kurallarını çok net olarak belirleseler de küçük birer yanlış hareketleri, dersi kaynattırmaya davetiye çıkarır adeta. Bizler de bu yanlış davranışları ve yapmanız gereken alternatif davranışları sıraladık bu yazımızda.

1- Yanlış Zamanda Gülümsemek

İlkokul öğrencilerinin yüzlerinden gülücük eksik olmaz. Olmasın da ama sınıfta her şeye gülüp arkadaşlarını dersi dinleyemez hale getirmeleri de yanlış. Başta siz de onun sınıf içinde bu kadar gülmesine bir gülücükle karşılık verebilirsiniz. Ama bu gülücüğünüz sonrasında onu cesaretlendirip ipin ucunu biraz kaçırmasına vesile olabilir. Siz de kendinizi ona karşı sesinizi yükseltirken bulabilirsiniz. O yüzden dengeyi iyi kurup ders zamanında ciddiyetinizi koruyun. Ona şu an işlediği dersin daha önemli olduğunu daha sonra birlikte gülüp eğlenebileceğiniz izlenimini verin.

2- Problemleri Açıktan Açığa Ele Almak

Öğrencilerin ders içindeki yanlış davranışlarını yine sınıf ortasında ele alırsanız bu onu utandırabilir. İnatçı bir öğrenci ile karşı karşıyaysanız derste işin suyunu çıkarmaya devam edecektir ve dersi sabote etmek için daha da inatçı hale gelecektir. Bunun yerine onun sırasına onu uyaran küçük notlar yazabilir ya da yanına gidip kısık sesle uyarabilirsiniz. En iyisi ders arasında onunla özel olarak konuşmak olacaktır ama.

3- Sesli Değil Görsel Uyarı

Öğretmenlerin verdiği sözel uyarılar muhtemelen onun bir kulağından girip öbür kulağından çıkacaktır. Sözlü uyarılar yerine görsel uyarıları deneyebilirsiniz. Mesela o gün derste yapmamaları gereken şeyleri tahtaya yazabilirsiniz. Bu sayede hep gözünün önünde olacaktır.

4- Sessiz Olmaları İçin Beklememek

Çoğu öğretmen derse herkes susmadan başlar. Sınıfta genel bir sessizlik olsa da birkaç kafadan çıkan gürültü sınıfın ahengini bozabilir ve dersi işlenemez hale getirebilir. Bunun yerine 5-10 saniye hiç tepki vermeden herkesin sessiz olmasını bekleyin. Baktınız hala anlamadılar masaya kalemle vurmak klasik ama işe yarar bir yöntemdir.

5- Aynı Anda Hem Sizi Dinlemelerini Hem De Bir Şeyler Okumalarını Beklemeyin

Çocuklara dersle ilgili kağıtlar dağıtmanız çok normaldir. Bunları okumalarını istersiniz. Ama onlar o kağıtları okurken onlara bir şeyler anlatmayın. Ya dinlediklerinizi ya da okuduklarının bir kısmını kaçıracaklardır. Bunun yerine önce anlatmanız gerekenleri bir anlatın sonra kağıtları verin.

6- Onlara Sürekli Yapmamaları Gereken Şeyleri Söylemek

Sizlere çikolata kaplı çilekli bir pasta düşünmeyin desem ne düşünürsünüz? Evet çikolota kaplı çilekli bir pasta düşünürsünüz. O yüzden çocuklara sürekli yapmamaları gereken şeyleri söylemeyin. Siz söyledikçe onlar daha çok yapacaklardır. Bunun yerine yapmaları gereken şeyleri söyleyin. “Ali o kalemi sıranın üstüne koy ve ben sana kullan deyince kullan” demek “Ali o kalemi ben diyene kadar kullanma” demekten daha etkilidir her zaman.

7- Bir Şeye Fazla Zaman Harcamak

Her sınıfta problemler olur. Bir problemin üzerine fazla zaman harcarsanız bütün sınıfın dikkatini dağıtırsınız ve bu dikkati tekrar toparlamak mümkün olmayabilir. O yüzden problemleri çözmek için en efektif çözüm yöntemlerini kullanın.

8- Sürekli Tahtanın Önünde Beklemek

Tahtanın önü ders anlatmak için ideal bir yer olsa da sınıfı kontrol etmek ve gözlemlemek için çok da ideal bir yer değil. Bu yüzden sınıfta sürekli dolaşın. Sürekli sırada oturan öğrencilerinize göz gezdirin.

9- Her Şeyi Kişisel Algılamayın

Öğrencilerin her davranışını kişisel olarak algılamamak gerekiyor. Size karşı kasıtlı bir şey yapmıyorlar çoğu zaman. Bu yüzden davranışları bir filtreden geçirin deriz.

Kaynak: Middle Web İnternet Sitesi

 

Paylaş:

Bir cevap yazın