fbpx

Ocak Ayının Öğretmenler İçin En Zorlu Dönem Olduğunu Gösteren 6 Gerçek

İlk başta Ocak ayı öğretmenler için çok daha cezbedici gelebilir. Çünkü Ocak ayı demek sömestr tatili demek. Ama sömestr tatiline girene kadar yetiştirmeleri gereken o kadar çok iş var ki iki ayakları bir pabuca giriyor desek yeridir. Gelin Ocak ayı öğretmenler için neden yılın en zorlu dönemi birlikte bakalım.

1- Çocuklar Heyecanlıdırlar. Hatta Biraz Fazla Heyecanlıdırlar

Yılbaşının ardından, çocuklarda yarı yıl tatiline girme heyecanı kendini birden gösterir. İçleri içlerine sığmaz, askerde şafak sayar gibi tatile kaç gün kaldığını hesaplarlar. Bu heyecanlarını öğretmenlerine de yansıtırlar elbette ki. 30 tane heyecanlı ilkokul öğrencisi ile baş etmek kolay olmasa gerek 🙂

via GIPHY

2- Yetiştirilmesi Gereken İşler

Okuma bayramları, etkinlikler, sınavlar, girilmesi gereken notlar… Bunların hepsi çok kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşecek. Ve bir çoğu maalesef Ocak ayı içerisinde olacak. Ocak ayının ne denli zor olduğunu anlamak için başlı başına bir sebep bu.

3- Bitmek Bilmeyen Etkinlikler

İlkokullar adeta birer etkinlik madenidir. Sene boyunca bitmez o etkinlikler. En yoğun olduğu dönem de dönem sonudur elbette ki. Tabi bu etkinliklerin sorumlusu kim? Tabi ki sınıf öğretmenleri. Şimdiden kolay gelsin.

via GIPHY

4- Kağıtlardan Oluşan Küçük Dağlar

Kağıt işleri hiç bitmez Ocak ayında. Hazırlanması gereken karneler, girilmesi gereken notlar, yazılması gereken yorumlar… say say sonunu getiremeyiz. Tam birini bitirdim diye sevinirken önlerinde küçük bir kağıt yığını olduğunu da görürler.

via GIPHY

5- Soğuk Havalar ve Hastalıklar

Bir sınıfta her gün 30 kişi ders işliyorsunuz. Sınıftan birinin hasta olması demek tüm sınıfın sırayla hasta olması demek. Birinin hastalığı bitince diğeri hasta oluyor ve bu bu şekilde 2 ay kadar süren bir hastalık silsilesi haline geliyor.

via GIPHY

6- Ve Tabii Ki Kar

Ülkemizin çok büyük bir bölümü Ocak ayında kar etkisi altına giriyor. Özellikle Doğu’da okula gitmenin bu havalarda ne denli zor olduğunu bilirsiniz. Karın içine bata çıka ayaklar sırıksıklam olmuş halde okula gidilir. Hastalık tabii ki kaçınılmazdır. Biz bu sebeple kar tatili veren valilerimizi çok seviyoruz. 🙂

Kaynak: Bored Teachers Web Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın