fbpx

Mükemmel Sınıf Yönetiminin 5 Temel İlkesi

Etkin bir sınıf yönetimi, farkındalık, sabır, iyi zamanlama, kurallar ve iç güdü gerektirir. Farklı özelliklere sahip dikkati kolayca dağılabilen çocuklar ile anlamlı bir öğrenim yolculuğuna çıkmanın kolay bir yanı bulunmamaktadır.

Peki deneyimli öğretmenler bunu nasıl başarabilmektedir?

Deneyimli öğretmenlerin refleks haline gelmiş sınıf yönetim stratetejilerini daha iyi anlayabilmek için, sosyal medyada basit bir anket yaptık. Sınıf yönetim staratejileri bakımından tek ve net bir cevap bulunmamaktadır. Ancak, bazı yaygın uygulamaları tespit ettik. Aşağıda en yaratıcı olanları ve en çok kullanılanları gösterilmektedir.

  1. Öğrencilerinizle ilgilenmek için önce kendinizle ilgilenin

Etkin bir şekilde öğrenebilmeleri için, öğrencileriniz öncelikle sağlıklı bir öğretmene ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı beslenin, yeterince uyuyun ve kendinize zaman ayırın. Kendinize bakmanız kararlarınızı olumsuz etkileyecek ve enerjinizi tüketecek olan stresi azaltır. Böylece, sınıfınıza hakim olmanızı kolaylaşır.

  1. İlişki Geliştirmeye odaklanın

En çok bahsi geçen konu bu olarak tespit edilmiştir. Sağlıklı bir öğretmen ve öğrenci ilişkisi geliştirmek sağlam bir sınıf kültürü ve akademik başarının temelleri için şarttır.  Çoğu öğretmene göre, kuralları ve sıcaklığı dengeleyebilmek ilişki kurabilmek ve başarılı sınıf yönetimi için şarttır.

  1. Kuralları, Sınırları Koy ve Beklentileri Belirle

Kaos olan yerde öğrenciler ilerleyemezler. Güvende hissetmek ve odaklanabilmek için belirli bir yapıya ve tutarlılığa ihtiyaç duyarlar. Çoğu eğitimciye göre, sınıf davranışını net olarak belirlemek çocuklar için standartları ortaya koyar.  Öğretmen olarak davranışınız, sınıfınızın çehresini ve tonunu belirler. Sessizlik ve üretkenlik istiyorsanız, bunu öğrencilerinize aktarın. Aynı zamanda, kurallara da uyulmasını istiyorsanız, kural dışı bir davranış olduğunda çocuğu sınıf içinde değil daha sonra konuşacağınızı söyleyerek uyarınızı yapın.

  1. Güçlü Yan Temelli Yaklaşımı Benimseyin

En çok önerilen bir başka konu ise, sınıfınızdaki en zor çocuğu favori öğrenciniz haline getirmenin yollarını bulmaktır. Onlarla bağlantı kurabildiğinizde, her şey çok daha kolay olacaktır.

  1. Aileleri Dahil Et

Her öğrencinin birisinin çocuğu olduğunu unutmayın. Tüm aileler çocukları ile ilgili iyi şeyler duymak isterler. Velilerle kurulan sağlıklı bir bağlantının sınıfta faydasını görebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.edutopia.org/article/5-principles-outstanding-classroom-management

Paylaş:

Bir cevap yazın