fbpx

Mükemmel Bir Stem Ders Planı İçin 10 Adım

Elinizde bir sihirli değnek olsa neyi değiştirmek isterdiniz? Eğitim sistemini değiştirmek ister miydiniz mesela? Çocuklar bizlerin geleceği olduğu için isterdiniz diye düşünüyoruz. Stem eğitimi çoktan eğitimi değiştirmek için aday oldu bile. Ülkemizde de artık bazı öğretmenlerin bireysel çabaları ile Stem ders planları oluşturulmaya başlandı bile. Tabi bunlar çok fazla çaba getiriyor, az biraz da strese sokuyor. Çünkü Stem ders planı için belli bir direktif yok. Öğretmenler bir araya gelerek kendileri bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bizler de daha iyi bir Stem ders planı oluşturmanız için birkaç küçük adımdan bahsettik.

Mükemmel Bir Stem Ders Planı İçin 10 Adım

1- Dersi Öğreteceğiniz Konuya Göre Hazırlayın

Hazırlanan müfredata göre belli bir ders programı izlemeniz gerekir. Stem dersinizi de araya hiç sıkıştırmayın. Bunun yerine anlatacağınız konu hakkında bir stem uygulaması yapın. Mesela o gün derste yenilenebilir enerji kaynaklarını anlatacaksanız kağıttan bir uçak yapıp rüzgar sayesinde uçurup çocuklara Stem örneklerini uygulamalı olarak basitçe gösterebilirsiniz.

2- Günlük Problemler Hakkında Stem Uygulamaları Yapın

Stem eğitimi için seçtiğiniz konular günlük hayatın içinden olursa hatta günlük hayatta sık sık karşılaştığımız problemlere çözümler getiriyorsa bu konu çocuklar için çok daha eğlenceli ve öğretici olacaktır. Mesela konumuz arabaların hava yastıkları olsun. Sirke (Asidik asit) ve kabartma tozu (Bikarbonat) kullanarak hava yastıklarının etkisini genişletebilirsiniz.

3- Ele Alacağınız Stem Uygulamasını Açıkça Tanımlayın

Çocuklara hava yastıklarının ne işe yaradığını sorduğunuzda muhtemelen arabaların içinde kazanın hasarını azaltmak için kullanılacağını söyleyecektir. Haklılar da. Ama bunun daha birçok kullanım alanı var. Mesela sportif aktivitelerde bulunurken dirseklerini ve dizlerini korumak için de küçük hava yastıkları kullanabilirler. Onlara uygulamayı ve amacını açıklarsanız hayal edeceklerinin sınırını genişletebilirsiniz.

4- İşlevselliği Test Edin

Stem uygulamasını yapıyorsunuz iyi hoş da işlevselliğini test etme işi var bir de. Yaptığınız uygulamanın bir teste tabi tutulması gerekir. Bunu nasıl yapacaksınız? Yine hava yastığı örneğinden gidelim. Belki kaynamış bir yumurta üzerinde deneyebilirsiniz. Ama yumurta ne kadar kaynayacak, kayısı kıvamında mı yoksa daha sert kıvamda mı olacak? Bunlar hep testin bir aşaması. Deneyin bakalım.

5- Teknik Tasarım Kullanın

İlerleyen haftalarda öğretmenler bir araya gelip Stem ders planını geliştirmek isteyeceklerdir. Yaptığınız işlerin teknik tasarımını oluşturursanız fikir alışverişinde bulunmanız kolaylaşır.

6- Öğrencileri Dahil Edin

Stem ders planı hazırlarken öğrencileri de o plana dahil edin. Araştırma yapmalarını, çeşitli videolar izleyip okuma yapmalarını isteyin onlardan. Sadece üretim aşamasında değil hazırlık aşamasında da olaya dahil olurlarsa anlamaları kolaylaşır.

7- Öğrencileri En İyisini Yapmaları İçin Teşvik Edin

Stem bir şeye çözüm üretebilir ama en iyisini neden yapmayasınız? Bu yüzden öğrencilere bazı kurallar koyup kendi düşüncelerini geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Öğrenciler belki gerçekten kullanışlı bir hava yastığı yapacaklardır ama maliyeti çok fazla olabilir bu hava yastığının. O yüzden belli bir maliyet kotası koyun, veya daha az malzeme ile üretmelerini sağlayın. Bakalım ortaya nasıl sonuçlar çıkacak?

8- Projeyi Test Ettirin

Öğrencileriniz belki de en iyi hava yastığını yaptıklarını düşünüyorlar. Belki en ucuz yolunu buldular. Bunu test etmeden bilemezler değil mi? Sağlamasını mutlaka yaptırın sonra onu model haline getirebilirler belki.

9- Test Sonuçlarını Değerlendirin

Her test yeni sonuçlar ve yeni problemler doğurur. Ortaya koyduğunu projenin en iyi hali alması için test sonuçlarını birer data haline getirin. Sonra onların üzerinden tekrar geçin

10- Vakit Varsa Yeniden Tasarlayın

Yeniden tasarlamak yeniden ele almak o şeyi mükemmelleştirir. Her seferinde daha iyiye giderseniz. Vakit varsa yeniden tasarlamayı gözden geçirin.

Stem ile ilgileniyorsanız belki aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

Kaynak: Middle Web İnternet Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın