fbpx

Kitap Otomatlarıyla Çocuklar Okumaya Teşvik Edilebilir Mi?

Sadece çocukların değil her yaştan insanın olabildiğince çok kitap okuması gerekiyor aslında. Ama kitap okuma alışkanlığı çocukken kazanılmadıysa ilerleyen yaşlarda bu alışkanlığı kazanması pek de kolay olmuyor. Bu yüzden çocuklar 1. sınıfta okumayı öğrenir öğrenmez onlara çeşitli 1. sınıf okuma kitapları alınarak okumaya teşvik edilmeliler. Hatta çocuklar okumayı öğrenmeden önce dahi onlara çeşitli hikayeler okunmalı ki okumanın ne güzel bir şey olduğunu anlasınlar.

Bununla birlikte New York’ta idareciler bir okula kitap otomatı koymuşlar. Hatta kitap otomatı açılışı için otomata kurdele bağlayıp kurdeleyi bile kesmişler. Çocuklar da büyük ilgi göstermiş bu kitap otomatına. Sadece ilkokul öğrencilerinin kullanımına açılan kitap otomatında, 1. sınıf, 2.sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıf kitapları bulunuyor. Çocuklara verilen jetonlar sayesinde çocuklar ayda bir kitap alabiliyorlar ve kitaplar artık onların oluyor. Bu sayede kendi kütüphanelerini oluşturma şansı yakalıyorlar.

Ülkemizde kitap okuma oranının çok düşük olduğu düşünülünce, çocuklarımızın kitapları sıkıcı bulması hususu da ele alınınca bu tarz bir uygulamanın ülkemizde de gerçekleşmesi düşüncesini geliyor akıllara. Kitap otomatı içine çocukların seviyesine uygun, kaliteli kitaplar konarak öğrenciler okumaya teşvik edilebilir pekala. Tabi bunun öncesinde kütüphanesi olmayan okullara kütüphane, kütüphanesi zayıf olan okullara da daha geniş bir kütüphane sağlamak da bir başka fikir.

Paylaş:

Bir cevap yazın