fbpx

İlkokul Öğrencilerinin Motivasyonunu Artırma Yolları

Motivasyon, öğrencilerin bir şeyleri başarmasında, yeni şeyler öğrenmesindeki en kilit rollerden birini üstlenir. Eğer öğrenciler bir şeyi öğrenmeye motive olamazlarsa ne yaparsanız yapın onları öğrenmeye teşvik edemezsiniz. Yaşı daha büyük öğrenciler kendi kendilerini motive etme konusunda daha başarılı olabilirler. Fakat, ilkokul çağındaki bir çocuğun motivasyon konusundaki en büyük destekçileri aileleri ve öğretmenleridir. Gününün büyük kısmını öğretmeni ve ailesi ile geçiren bir çocuğun onlardan etkilenmemesi mümkün değildir.  Bu sebeple öğretmenlere ve ailelere büyük bir iş düşüyor. Bu, zaman ve efor harcatacak bir uğraş olsa da çocuğunuzun ya da öğrencinizin bir şeyleri başardığını görmek sanırız paha biçilemezdir. Gelin şimdi sizlere Öğrencilerin motivasyonunu artırma yolları hakkında küçük ipuçları verelim.

Öğrencilerin Motivasyonunu Artırma Yolları

Sözlü Motive

Öğrencileriniz, daha okul hayatına yeni alışmaya başlayan çocuklar. Emin olun onlara söyleyeceğiniz birkaç sözün etkisi tahmin ettiğinizden çok daha fazla. Öğrencileriniz olumlu bir şeyler yaptığında ya da başarılı olduklarında onları sözlü olarak övmekten çekinmeyin. Aynı şekilde hata yaptıklarında da hatalarını söyleyin ve bunları nasıl düzeltebileceklerinden bahsedin. İnsanlar elbette hata yapar. Önemli olan bu hatalardan mümkün olduğunca kısa sürede dersler çıkarmaktır. İlkokul çağındaki bir çocuğun da merak duygusu hata yapa yapa artar. Emin olabilirsiniz.

Yazılı Motive

Eskiden, okul panolarında elmalar olurdu ve başarılı öğrencilerin elması yavaş yavaş kırmızıya boyanırdı. Artık bu yöntem pek sık kullanılmıyor. Öğretmenler, öğretmen kaşesi adı verilen ürünleri kullanıp çocukları motive ediyor. Elbette ki bu da yazılı motivasyon olarak çok güzel bir yöntem. Öğretmen kaşelerinin verdiği mesajları daha da çeşitlendirmek, öğrencileri motive etmesi açısından önemlidir.

Bununla birlikte, öğrencilerinizin velilerine haftalık ya da aylık olarak motivasyon mektubu yazabilirsiniz. Bu hem sizin hem de velilerin öğrenciyi takdir etmesini sağlar. Bu sayede öğrenci okula daha da motive olarak gelir ve öğrenmeye daha açık olur.

Motivasyon Ürünleri

Öğrenci motivasyon ürünleri de çocukları teşvik etmesi açısından oldukça önemli. Hatta en çok işe yarayanlardan biri. Yeni okumaya başlayan bir öğrencinin göğsünde “Artık Okuyorum” ya da “Okuma Klubü Üyesi” yazan bir motivasyon rozeti hayal edin ve bunu gururla taşıdığını düşünün. Ne kadar güzel bir görüntü değil mi? Daha bu kadar erken bir yaşta yaptıklarının takdir edildiğini gören öğrencinin, ileride nasıl başarılara imza atabileceğini hayal bile edemezsiniz.

Ayrıca motivasyon rozetleri, milli bayramlarımızın önemini kavratmak için de oldukça güzel bir yöntem. Yakında 23 Nisan olduğu için oradan örnek verelim: Göğsünde 23 Nisan Rozeti taşıyan bir çocuk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın önemini daha çok kavrayacak ve daha çok heyecan duyacaktır bize kalırsa.

Ya da bunun yerine başarı kartları, takdir stickerları vb. birçok ürün kullanabilirsiniz. Eğer siz de öğrenci motivasyon ürünleri alıp öğrencilerinizi motive etmek isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Öğrenmeye, merak etmeye, başarıya motive olmuş bir çocuğun yapabileceklerini bir görün.

Paylaş:

Bir cevap yazın