fbpx

İlkokul Ders Kitapları Eğitim İçin Yeterli Mi?

Ülkemizde ders kitapları uzun yıllardır ücretsiz olarak öğrencilere dağıtılıyor. Bu her ne kadar çok iyi bir hamle olsa da çeşitli eğitimciler tarafından ders kitaplarının içeriğinin yetersiz olduğu tartışılıp duruyor. Öğretmenler de bu şekilde düşünüyor olacak ki ilkokul yardımcı kitaplar satın alarak çocuklara daha fazlasını vermeye çalışıyorlar. İlkokul tatil setleri, ilkokul kitap setleri bu yardımcı kitapların başında geliyor. Öğrenciler de kaliteli materyaller sayesinde konuları daha derinlemesine öğreniyorlar. Peki gerçekten sadece ders kitabı kullanarak da derinlemesine bir öğrenim sağlanamaz mı?

İlkokul Kitapları Ne Kadar İyi?

Aslında ilkokul ders kitapları uzmanlar tarafından çocukların birçok becerisini geliştirmek için hazırlanmıştır. İçlerinde paragraflar da vardır, çeşitli test soruları da, açık uçlu sorular da. Çocuklar ileride girecekleri onlarca sınava hazırlık yaparlar aslında bu kitaplar sayesinde. Peki girecekleri onlarca sınav için tek bir kitap yeterli midir? Biz emin değiliz açıkçası. Ayrıca ders kitapları çocukları sınavlara ne kadar hazırlarsa hazırlasın bilginin öğrenilmesine ne kadar hizmet ediyor tartışılır. Çocuklar sadece sınavı geçmek için mi bu kitapları kullanıyorlar yoksa bilgiyi özümsemek için mi?

Kısacası eğitimin amacı, bilgiye nasıl ulaşacağını ve bu bilginin kullanılmasını bilen bireyler yetiştirmektir. İlkokul ders kitapları da buna göre hazırlanmalıdır.  Öğrenciler bilginin günlük hayatta nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmelidirler. Hani o klasik “hocam bu bilgiler günlük hayatta ne işimize yarayacak ki?” diye sormamalılar. Bu bilgileri uygulamalılar. Daha sonra bunları iş yaşamlarına da uygulayabilmelidirler.

Bununla birlikte belki de en önemli konu, çocukların okuduğunu anlama becerisini geliştirmektir. Çünkü okuduğunu anlayamayan bir öğrenci sadece Türkçe dersinde değil diğer derslerinde de başarılı olamaz. Soruyu anlayamazsa neden sonuç ilişkisi kuramaz. Neden sonuç ilişkisi kuramazsa soruyu doğru cevaplayamaz ve hem ulusal hem de uluslar arası sınavlarda başarısız olur. Bunu ne ebeveynler ne de öğretmenler ister değil mi?

İlkokul yardımcı kitaplar ve kaynaklar

İlkokul Yardımcı Kitaplar

İlkokul ders kitaplarının yukarıda anlattığımız konulara tek başına fayda sağlaması zor görünüyor. Kaliteli ilkokul yardımcı kitaplar sayesinde bu sorunların çözümü basit bir hale gelebilir ama. Mesela yarıyıl tatil kitapları sayesinde 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıf öğrencilerinin yarıyılını verimli geçirmesine vesile olabilir, konuları çok daha iyi kavrayıp uygulayabilir hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ya da kaliteli 2. dönem kitap setleri ile ilkokul öğrencilerinin 2. dönemi ilk döneme kıyasla çok daha verimli geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın