fbpx

Helikopter Ailelerin 5 Özelliği

Belki sizin de kulağınıza çalınmıştır helikopter ebeveynlik kavramı. Sağdan soldan duymuşsunuzdur ama ne olduğunu, neden bazı ebeveynlere helikopter ebeveyn dendiğini tam olarak bilmiyorsunuzdur. Peki nedir helikopter ebeveynlik? Helikopter ebeveynler, çocuklarının üzerine fazla düşen, onlara gereğinden fazla yardım eden ebeveyn tipidir diyebiliriz kısaca. Helikopter de ilginç bir adlandırma doğrusu. Bunun çıkışı da bir çocuğun annesini tanımlarken “helikopter gibi sürekli başımın etrafında dönüyor” demesine dayanıyor.

Çocuğa yardım etmenin, onun her ihtiyacını karşılamanın nesi kötü olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Hatta kısa vadede çocuk her ihtiyacına hızlı cevap verildiği için arkadaşlarının arasından sıyrılması da mümkün. Ama uzun vadede çocuğa ciddi zararlar verebilir bu. Çocuk tek başına bir şeyler yapmaktan aciz hale gelebilir, sürekli yanına yardımcı olacak birini arayabilir. Düşünsenize çocuğunuz büyümüş ve üniversiteye gitmiş. Ayrı eve çıkmış ama yemek yapmaktan, evi temizlemekten aciz. Çünkü küçükken helikopter ailesi ona odasını bile toplattırmamış ki. Burada çocuğu suçlamak elbette ki yanlış. Helikopter ailelerin tasarrufunda bu durum biraz. Peki helikopter ebeveynlerin öne çıkan 5 özelliği nedir? Gelin biraz da ona değinelim.

Helikopter Ebeveynlerin 5 Ortak Özelliği

1- Helikopter Aileler Çocuklarının Yanından Ayrılmazlar

Helikopter ebeveynler, her an her dakika tetiktedirler. Çocuğu parkta oynarken gözlerini bir dakika bile ondan ayıramaz mesela. Her türlü önlemi onun için önceden alır. Üzerlerine çok titrerler. Tabi ki de kimse çocuğunun parkta düşüp bir yerini incitmesini istemez. Ama çocuk hayatı bu şekilde öğrenecek.

Helikopter ailelerin bir diğer tipik özelliği ise her ortamda çocuklarından bahsetmeleridir. Kaan şöyle akıllı bir çocuk, Sude şöyle çalışkan bir kız gibi. Tabi ki çocuğunuzun pozitif yönlerini anlatın, bunlarla gurur duyun ama aşırıya kaçmadan.

Helikopter aileler ve çocuklar üzerindeki etkileri

2- Helikopter Ebeveynler Çocuklarına Asla Sorumluluk Yüklemezler

Helikopter ebeveynler genelde çocuğun kendini gerçekleştirmesine izin vermez. Çocuk odasını toplayabilecek yaşa gelmesine rağmen bunu çocukları yerine kendileri yaparlar. Ya da çocukların çantalarını kendileri hazırlarlar. Ama çocuğa yapabileceği sorumluluklar vermek iyidir. Biz tabii ki gidin çocuğunuzun eline matkap verin ve duvarı delmesini isteyin demiyoruz. Önemli nokta çocuğun yapabileceği sorumlulukları ona yüklemek.

3- Helikopter Ebeveynler Çocuklarına Aşırı Odaklıdır

Helikopter aileler, çocuğa aşırı odaklıdır. O kadar odaklıdır ki çocuğun her aktivitesi her şeyden önce gelir. Bu durum çoğu zaman onların da sosyalleşmesini engeller. Mesela çocuğun kursu varsa bu o an için dünyanın en önemli şeyidir. Ondan önce gelen başka bir şey düşünülemez.

4- Çocukları İçin Sürekli Kaygılanırlar

Helikopter ebeveynlerde kaygı süreklidir ve çocukların erken yaşlarında başlar. Daha ilkokula giden çocuklarının gelecekte işsiz kalıp kalamayacaklarını düşünürler mesela sık sık. Ya da bir dersten düşük not aldıklarında çocukları için çok kaygılanırlar. Halbuki bir dersten düşük not almak çok normaldir. Kimse her şeyi dört dörtlük yapamaz değil mi? Buna kaygılanmak yerine çözüm üretmeye çalışmak çok daha doğru olacaktır.

5- Helikopter Aileler Aşırı Kontrolcüdürler

Helikopter ebeveynler aşırı ama aşırı kontrolcüdürler. Çocukları rutinlerinin dışına çıktığında gerilirler. Hiçbir şey spontane olmamalı aksine gayet planlı ve düzenli olmalıdır. Çocuğun uyku saati 10 ise 10’da uyumalıdırlar mesela. Ya da oyun oynuyorlarsa oyunlar belirli kuralların dışına çıkamaz. Bununla birlikte çocukları başka bir çocukla ya da başka biriyle sorun yaşarsa suçlu daima karşı taraftır. Okulda da durum böyledir. Genelde öğretmen suçlarlar. Öğretmen ona kafayı taktığı için düşük not alıyordur mesela.

Helikopter ebeveynlerde görülen en sık 5 davranış bunlar. Bunlar çocuğa kısa vadede yarar sağlıyor gibi görünse de uzun vadede onlara ciddi zararlar verecektir. Bu yüzden bu tür davranışları azaltmakta ve dengelemekte fayda var her zaman.

Aşağıdaki yazımız da belki ilginizi çekebilir. Bir göz atın deriz.

Kaynak: Hurriyet Gazetesi

Paylaş:

Bir cevap yazın