fbpx

Hanoi Kuleleri Matematik İlişkisi

Akıl ve zeka oyunları, çocukların hatta yetişkinlerin bir veya birden fazla becerisini geliştirmek için tasarlanır. Bu bazen görsel algı, bazen strateji, bazen el becerisi bazen de matematik becerisi olabilir. Birden fazla amaca hizmet eden akıl ve zeka oyunları da vardır ama hepsinin öne çıkan bir beceri geliştirici yönü bulunur. İşte Hanoi Kuleleri oyunu ise matematik ile doğrudan ilişkili. Peki nedir Hanoi Kuleleri matematik ilişkisi hiç düşündünüz mü?

Hanoi Kuleleri Matematik İlişkisi

Hanoi Kuleleri başlangıçta matematik ile doğrudan alakalı gözükmeyebilir. Aman çubuklara diskleri yerleştiriyoruz işte diye düşünebilirsiniz. Ama Hanoi Kuleleri oyununda bir matematik formülü vardır. Oyunu kaç diskli oynuyorsanız hamle sayısı da o formüle göre düzenli olarak artar.

Örneğin Hanoi Kulesi oyununu 3 diskle oynadığınızı düşünelim. 2 diskli bir oyunda yapacağınız hamle sayısı 3’tür. 3 diskli bir oyunda 7, 4 diskli bir oyunda 15, 5 diskli bir oyunda ise 31 hamle gerekir oyunu tamamlamanız için. Peki neden bu sayılar ortaya çıkıyor?

Formül basit. Biz disk sayısına “x” diyelim. 2 üzeri x -1 size hamle sayınızı verir. Formülü yukarıdaki sayılara uygulayın doğruluğunu göreceksiniz. İşte Hanoi Kuleleri oyunu, matematikteki üslü sayılar konusu ile doğrudan bağlantılı. Bu yüzden çocuklara matematiği basitçe ve eğlenerek sevdirmek pekala mümkün.

 

Hanoi Kuleleri oyununun bir matematikçi tarafından tasarlanması da bu oyunun matematikle ne denli bağlantılı olduğunu kanıtlar nitelikte aslında. 1883 yılında Fransız matematikçi E. Lucas tarafından tasarlanan bu oyun şimdilerde birçok evde birçok okulda eğitici oyunlar arasında bulunuyor.

Peki Hanoi Kuleleri oyunu nasıl oynanır iyice öğrenemek istiyor musunuz? O zaman linke tıklamanız yeterli. Herkese matematikle iç içe olacağı keyifli oyunlar diliyoruz.

Bu arada Hanoi Kuleleri oyununu satın almak isterseniz de aşağıdaki görsel tıklayıp ürün detaylarını ve fiyatını öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyi de buraya düşelim.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın