fbpx

Evde Ailecek Oynanabilecek 8 Eğlenceli Oyun

Akıl ve zeka oyunları oynamak, çocukların zeka gelişimi açısından büyük önem arz ediyor. Çocukların birçok becerisine katkı sağlayan bu oyunlar elbette ki aile ile oynanınca çok daha keyifli çok daha eğlenceli oluyor. Hem çocuk, ebeveynleri ile daha kaliteli vakit geçiriyor hem de aile iletişimi kuvvetleniyor. Yani zeka oyunları çocuğun sadece zihinsel gelişimine katkı sağlamıyor. Aynı zamanda sosyal gelişiminde de ciddi rol oynuyor. Evde ailecek oynanabilecek oyunlar nelerdir ve en güzelleri hangileridir merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okuyun.

Evde Ailecek Oynanabilecek Oyunlar

1- Kelime Üretme Oyunu (Scrabble)

Scrabble oyununu bilmeyeniniz yoktur. Hem arkadaş gruplarının hem de ailelerin vazgeçilmez oyunlarından biri. Türkiye’de daha çok “kelime üretme oyunu” ya da “kelime türetme oyunu” ismiyle biliniyor. Evde hep birlikte hem keyifli vakit geçirebileceğiniz hem de yeni kelimeler öğrenebileceğiniz için oldukça faydalı bir oyun kelime üretme oyunu. Çocukların da yetişkinlerin de bayıralarak oynadığı scrabble oyunu listemizin ilk sırasında.

2- Set Oyunu

Ailecek oynanabilecek oyunlar arasında set oyunu da oldukça popüler. Kağıtla oynanan zeka oyunlarından biri olan set oyunu 2 kişi ile de oynanabiliyor 6 kişi ile de. Yani kalabalık aileler için de uygun daha küçük aileler için de. Oyunun amacı adından da anlaşılacağı üzere kartlardan 3’lü bir set oluşturmak. Her kartın üzerinde değişik renkte, desende, şekilde resimler bulunuyor. En hızlı seti oluşturan puanı kapıyor.

3- Dört İşlem Oyunu (Number Calculation Game)

Çocukların matematik yetenekleri ile dikkat ve hız gibi becerilerini geliştiren harika bir oyun 4 işlem oyunu. Oyunun mantığı çok basit. Yere 3 tane zar atıyorsunuz ve çıkan sayıları 4 işleme göre birbiri ile çarpıyor, bölüyor, topluyor ya da çıkarıyorsunuz. Bulduğunuz sonucu oyun platformunda halka içine alıyorsunuz. Bu oyunda hızlı işlem yapma becerisi ve dikkat de gerekiyor tabii ki. Oyun iki kişi ile oynanabildiği gibi 3 ya da 4 kişi ile de oynanabiliyor.

4- Domino Matematik

Domino Matematik oyunu da 4 işlem oyunu ile benzerlik gösteren çocukların matematik becerilerini geliştirmeyi amaçlayan şahane bir oyun. Hem fiyat olarak hem de taşıma kolaylığı olarak da ön plana çıkan bir oyun. Kağıtla oynanan zeka oyunlarından biri olması da ayrı bir avantaj. Oyun 2 kişi ile de oynanabilir 3,4,5 kişi ile de.

 

[porto_products category_filter=”” ids=”45182, 45209, 63235, 27622″]

5- Redka Kule (Jenga)

Gelelim ailecek oynanacak oyunlar listesinin olmazsa olmaz oyunlarından biri olan kule oyununa ya da daha bilinen ismiyle jenga. Jenga oyununun şöhretini zaten hepiniz duymuşsunuzdur o yüzden uzun uzun anlatmaya da gerek yok. Kalabalık oynandığında daha çok keyif veren bu oyunu mutlaka evde bulundurmalısınız.

6- Dedektif Oyunu

Dedektif oyunu da özellikle çocuklar için tasarlanmış onların dikkat, hız ve hafıza becerilerini geliştiren güzel bir oyun. 3 yaşındaki çocuğunuzla da oynayabilirsiniz 8-9 yaşındaki çocuğunuzla da. Çünkü oyun içinde seviyeler bulunuyor ve her yaşa hitap eden bir hal alıyor. Ürün listesinden oyunu incelemeyi unutmayın!

7- Haydi Anlat (Hikaye Küpleri)

Haydi Anlat oyunu ise yukarıdakilerden biraz farklı. Bu oyun biraz daha sözel becerilere ve yaratıcılığa odaklanıyor. Oyunun mantığı çok basit. 9 adet küpü elinizde karıştırıp yere atıyorsunuz. Küplerin üzerinde bulunan resimlerden yola çıkara başlıyorsunuz bir hikaye kurgulamaya. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirdiği gibi yetişkinler için de oldukça eğlenceli bir oyun Haydi Anlat.

8- Renkli Küpler

Gelelim bu listedeki son harika oyunumuza: Renkli Küpler. 2,3 ya da 4 kişi ile oynanabilen bu oyun ailecek oynanabilecek oyunlar arasında en güzellerinden. Biraz hız, biraz dikkat ve bolca el-göz koordinasyonu gerektiriyor Renkli Küpler oyunu. Oyunun mantığı yine basit. Oyun kartlarından birini seçiyorsunuz ve oradaki şekli aynen küplerle oluşturmaya çalışıyorsunuz. Hızlı ve doğru yapan ise oyunu kazanıyor.

Paylaş:

Bir cevap yazın