fbpx

Eğitimin Önemi – Eğitim Neden Önemlidir?

Öğrenciler sık sık sorarlar: Eğitim Neden Önemlidir? Bazen, buna bir yanıt vermek zor olabilir. Çünkü yanıt çok kapsamlıdır.

Eğitim, hayatımızın ana  parçasıdır ve erken çocukluk döneminde başlayıp ölene dek bizimle birlikte gelir. Peki ama gerçekten eğitim önemi ne ölçüdedir, eğitim önemli midir, hiç düşündünüz mü?

En genel hatlarıyla, eğitim olmasaydı bizler:

 • okuyamaz,
 • yazamaz,
 • konuşamaz,
 • eleştirel düşünemez,
 • bilinçli kararlar veremez,
 • doğruyu yanlıştan anlayamaz,
 • etkili bir şekilde iletişim kuramaz
 • veya dünyanın nasıl çalıştığını anlayamazdık.

Kısacası eğitim, her açıdan biz bireyleri güçlendirir ve hayata tam donanımlı bir şekilde hazırlar. Doğal olarak eğitimli bireylerin çokluğu sayesinde toplum da ilerler. Bu nedenle de son derece önemli ve bir o kadar da vazgeçilmez bir unsurdur.

Erken Çocukluk Eğitimi Neden Önemlidir?

Eğitiminin ilk basamağı olan erken çocukluk dönemi, bu uzun vadeli yolculukta özellikle önemlidir. Yine de erken çocukluk dönemi eğitiminin önemini anlamadan önce, erken çocukluk eğitiminin hangi yaşta olduğu konusunda bir fikir sahibi olmalıyız: Erken çocukluk eğitimi, bir çocuğun sekiz yaşına kadar (veya ilkokul üçüncü sınıfa kadar) aldığı herhangi bir eğitimi kapsamaktadır.

Yaşamın bu ilk yıllarında, çocukların beyinleri hızlı bir şekilde büyür ve öğrenmek genellikle onlar için çok kolay hale gelirr. Bu aşamadaki eğitimin amacı, çocukların hayatlarının geri kalanını inşa etmeleri için sağlam bir temel oluşturmaktır.

Bir araştırmada, bilim insanları yüksek kaliteli eğitim verilen bir grup öğrenciyi takip etti ve bunları bir kontrol grubuyla karşılaştırdı. Yıllar sonra kaliteli eğitim alan öğrenciler, hem akademik hem de sosyal olarak birçok alanda diğer öğrencilere göre daha iyi performans gösterdi. Bu öğrenciler:

 • Standartlaştırılmış testte daha yüksek puan aldı.
 • Daha yüksek katılımda bulundu.
 • Disiplin açısından daha az disiplin yönlendirildi.
 • Sosyal etkileşimler ve duygusal olgunluk açısından öğretmenleri tarafından daha yüksek puanlar aldı.

Erken eğitim aynı zamanda çocuklara nasıl iyi bir öğrenci olunacağını da öğretir. Bu da onların iyi ve faydalı yetişkinler olmaları için bir zemin oluşturur. İyi bir toplum, iyi eğitilmiş öğrencilerden geçmektedir.

Peki Ama Eğitimin Toplumdaki Önemi Nedir?

Eğitim toplum için önemli midir? Tabii ki evet! Zira bir ülke toplumdaki eğitimin düzeyine dikkat etmiyorsa, bu, aynı ülkenin muhtemelen az gelişmiş bir ülke olduğunu bizlere açıkça gösterir. Gelişmemiş bir ülkenin üst düzeye geçmesinin tek yolu ise gençlerine ülkeyi yeniden konumlandıracak düzeyde bilgi ve becerileri edinmesini sağlayan kaliteli bir eğitim sunmaktır.

Eğitimin önemi ile alakalı olarak bir madde de eğitimin bizleri ve toplumları dünyayı daha iyi anlayan ve etraflarında olup biten iyi ve kötü şeyleri ayırt edebilen açık fikirli bir insan haline getirmesidir.

Sadece eğitim yoluyla farklı şeyleri ve dünyanın her yerinden farklı insanların kültürlerini anlayabiliriz. Eğitim sayesinde ufkumuz genişler, böylece sadece toplumumuzda değil, tüm ülkede ve dünyada neler olup bittiğini anlayabiliriz.

Eğitim Neden Önemlidir – Aslında Her Şeyin Başı Eğitim

Hiç şüphe yok ki eğitim, başarının anahtarıdır.  Eğitimin her insanın bel kemiği olduğunu, özellikle de dünyayı daha iyi hale getirecek parlak hayalleri olanların bel kemiği olduğunu söyleyebiliriz. Bir toplumun başarısını belirleyen şey bu olduğu için eğitim asla küçümsenmemelidir.

Bilindiği gibi eğitim:

 • yeni beceriler edinmenizi,
 • yeni keşifler yapmanızı,
 • bu keşiflerden güzel bir şeyler çıkarmanızı
 • ve dünyayı olumlu yönde değiştirmenizi sağlayan bilgileri edinmenizi sağlar.

Ayrıca gelişmiş ülkelere baktığınızda bu ülkelerin eğitim sayesinde başarılı konumlar elde ettiğini görürüz. Toplumdaki eğitimli insanlar, söz konusu toplumun ekonomik, sosyal ve politik büyümesini etkileyen kapsamlı kararlar alır.

Kıssadan hisse, eğitimin önemi biz çocukken neyse şimdi de odur; değerini asla kaybetmez!

Bir cevap yazın

Paylaş:

Bir cevap yazın