fbpx

Dikkat Artırıcı 5 Bilimsel Yöntem

Dikkatin dağılması dikkat eksikliği çocuklarda daha sık görülse de yetişkinler için de ciddi bir sorun aslında. Gün içerisinde yaptığımız işlere odaklanamıyoruz, dikkatimiz çok sık dağılıyor. İster öğretmen olun ister başka bir mesleği yapın. Çoğu kişi maalesef bu durumdan muzdarip. E yetişkinler odaklanma sorunu yaşarken çocuklar nasıl bunun üstesinde gelecek? Gelin size hem yetişkinlerin hem de çocukların deneyebileceği 5 bilimsel yöntemden bahsedelim.

Dikkat Artırıcı Yöntemler

1- Zihninizi Dağıtın

Psikologlara göre insanlar zamanlarının yarısını uğraştıkları işten farklı bir şeyler düşünerek geçiriyor. Bu da odaklanmamızı elbette ki zorlaştırıyor. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız zihninizi biraz dağıtmalısınız. Aklınızda hangi iş varsa önce onu bitirin. Ardından yapmak zorunda olduğunuz işi yapın. Eğer bunu yapmazsanız iki işten de yeterli verimi alamayacaksınız.

Dikkat Artırıcı Yöntemler2- Biraz Aylak Aylak Dolanın

İnternette denk geldiğimiz ya da sürekli izlediğimiz kedi videoları boş bir uğraş gibi durabilir ama bilim insanlarına göre pek de öyle değil. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre bir işe başlamadan önce gülmek o işe odaklanma seviyemizi ciddi manada arttırıyor ve pes etmemizi zorlaştırıyor. Bu bilgiler düşünüldüğünde ciddi bir işe başlamadan önce birkaç komik YouTube videosu izlemek hiç de fena bir fikir sayılmaz. Aman kendinizi fazla kaptırmayın.

3- Dağınıklık İyidir

Yıllarca masada dikkat dağıtan şeyleri kaldırmamız, işimize yoğunlaşmamıza engel olacak her şeyin ortadan yok edilmesi gerektiği söylendi. Ama yapılan araştırmalar artık bunun tam tersini söylüyor.

Londra UCL Üniversitesi’nden Nilli Lavie isimli bir bilim insanı, temiz ve düzenli bir masadan ziyade dağınık bir masada çalışmanın daha verimli olacağını söylüyor. Çünkü beynin algı bölgeleri komple dolduğunda yapacağımız işe odaklanacak ve bu da daha verimli olmamıza katkı sağlayacak. Bununla ilgili bir yazı daha önce yazmıştık dilerseniz okuyabilirsiniz.

4- Ara Verin

Yetişmesi gereken çok önemli bir ödeviniz olabilir ya da çok önemli bir proje. İşe ara vermek aklınızın ucundan bile geçmez değil mi? Ama odaklanamıyorsanız ara vermek size daha çok zaman kazandıracaktır. Mesele arayı ne kadar sıklıkla vereceğiniz. Araştırmacılar ideal ara verme süresinin 90 dakika olduğunu söylüyor. 90 dakikadan sonra 10-15 dakikalık aralar vermeniz yaptığınız işin verimliliğini yükseltecektir.

5- Fazla Zorlamayın

Bu işi mutlaka bitirmeliyim diye kendinizi strese soktuğunuz zaman odaklanmanız çok daha zorlaşacaktır. Bunun yerine zorlamayın. Bazı şeyleri akışına bırakmak her zaman daha iyidir. O yüzden kendinizi sıkmayın sakın.

Bonus

Bunun yanında özellikle çocukların dikkat gelişiminde kullanılacak bazı oyunlar var. Dikkat geliştiren akıl ve zeka oyunları arasında Dedektif oyunu oldukça popüler. Bir düşünebilirsiniz.
Kaynak: BBC
Paylaş:

Bir cevap yazın