fbpx

Deneysel Öğrenmenin 4 Aşaması: Hisset, Gözlemle, Düşün, Yap

Araştırmalara göre öğrencilerin deneyimleyerek öğrendikleri bilgiler çok daha akılda kalıcı oluyor ve hayata daha kolay uygulanıyor. Bu yüzden öğrencilerin deneysel öğrenme metodunu daha sık kullanmaları tavsiye ediliyor. Son zamanlarda deneysel ve kapsamlı öğrenme ürünleri daha yaygın ve ulaşılabilir hale geldi. Stem oyuncakları adı verilen bu ürünler çocukların öğrenmesini ve kavramasını kolaylaştıran nitelikte. Biz bu konuya bu yazımızda çok girmeyeceğiz. Deneysel öğrenmenin 4 aşaması üzerinde durmak istiyoruz şimdilik.

Deneysel Öğrenmenin 4 Aşaması

Somut Tecrübe: Hissetme Aşaması

Deneyimsel öğrenmenin ilk aşaması somut tecrübedir. Buna hissetme aşaması da denir. Bir öğrencinin ilk olarak öğrenme aşamasında kullanacağı malzemelerle alakalıdır. Burada öğrenen öğrenci için yeni bir bilgi ve yeni bir deneyim tanıtılır. Bu aşamayı tecrübe etmesi için öğrencinin sınıfta ya da sınıf dışında bulunmasının bir önemi yoktur. Bu çocuğun yazın katıldığı bir matematik atölyesi de olabilir, sınıfta arkadaşları ile yaptığı bir proje de.

Yansıtıcı Gözlem: Gözlemleme Aşaması

Bu aşama, öğrencinin  deneyde kullandığı materyalleri anladığı ve anlamlandırdığı aşamadır bir nevi. Deney gerçekleştikten sonra öğrenci gözlemleyerek öğrenme sürecine katkıda bulunur. Bu aşama grup tartışmaları ile renklenebilir de. Öğretmenler bu aşamada öğrencilere müdahale edebilir ama öğrenci temelli öğrenmede bu çok öncelikli değildir.

Soyut Kavramsallaştırma: Düşünme Aşaması

Bu aşama öğrenme sahiden gerçekleştiğinde gelinen aşamadır. Öğrenci gözlemlerinin karşılığını alır ve deneyi kavramsallaştırır. Ayrıca öğrenci kendi deneyimini teorik hale getirir. Bu aşamada öğrenci gelecek deneysel tecrübelerine de hazırlık oluşturur.

Aktif Tecrübe: Yapma Aşaması

Bu aşama artık çocukların ortaya attıkları teorileri uygulama aşamasıdır. Bu sayede çocuklar kendi yeteneklerininin , ileride yapacaklarının da farkına varır. Öğrendiklerinden dersler çıkararak hayat uygulamaya başlarlar.

Kaynak: The Scots Collage web sitesi

 

Paylaş:

Bir cevap yazın