fbpx

Çocuklarla Birlikte Okuma

Bir ebeveyn için çocuklarıyla geçirdiği zaman diliminden daha önemli bir vakit yoktur. Bu sayede onlarla bir şeyler paylaşır aralarındaki iletişimi güçlendirirler. Paylaşılan bu vakti daha kaliteli hale getirmenin en güzel yolu ise birlikte hikaye kitapları okumaktır. Özellikle de çocuğunuz okumaya yeni başlayan bir 1. sınıf öğrencisi ise onunla birlikte 1. sınıf hikaye kitapları okuyarak ondaki değişimi görmeniz paha biçilemez olacak.

Okulda yapılan aktiviteler ile evde yapılan aktiviteler arasında bazen farklılıklar olabilir. Fakat evde yapılabilecekler okuldakilerden çok daha fazla. Evde yapılan okuma aktivitelerinin faydalarını birkaç başlık altında toparlayalım, bu aktivteler nasıl daha verimli hale gelir bir anlatalım isterseniz.

Okuma Bilmeyen Çocuklar İle Birlikte Kitap Okuma

Okuma bilmeyen çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak çok önemli. İlk duyduğunuzda kulağa saçma geliyor olabilir. Okuma bilmeyen çocuğa nasıl okuma alışkanlığı kazandırabilirim diyor olabilirsiniz. Fakat ona okuyacağınız her hikaye onu hayal gücünü geliştirecek, okumayı öğrenmesini kolaylaştıracak.

Resimli çocuk hikayeleri elbette ilk tercih edilmesi gerekenlerden. Çocuk resimleri merakla takip edecek, onları anlamlandırmaya çalışacak, nasıl telaffuz edildiğini öğrenecek. Hayaller kuracak, hayal dünyasında küçük bir gezintiye çıkacak. Bu onun dilsel ve dinleme becerilerini güçlendirecek kuşkusuz. Yatmadan önce ya da gün içerisinde ona okuyacağınız birkaç sayfa kitap iletişiminizi de güçlendirecektir ayrıca.

Çocuklarınızla Kitap Okumayı Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin

Sizlere her gün çocuklarınıza kitap okuyun demiyoruz ama fırsat buldukça gününüzün yarım saatini, bir saatini onlara ayırmanız oldukça faydalı olacaktır. Birden fazla çocuğunuz varsa ve aralarında 2’den fazla yaş farkı varsa onlarla ayrı ayrı ilgilenmeniz daha doğru olur. Çünkü ikisinin okuyacakları kitaplar birbirinden farklı olacaktır haliyle. Biri birinci sınıftaysa 1. sınıf hikaye kitapları diğeri 4. sınıftaysa 4. sınıf hikaye kitapları okuyacaktır çünkü.

Bir Kitabı Birden Fazla Okumak

Çocuğunuz bir kitabı birden fazla kez okumak ya da sizden birden fazla kez dinlemek isteyebilir. Bu onun bir hikayeye ilgi gösterdiğini ve beğendiğini gösterir. Bu yüzden sıkılmadan bu kitabı onunla okumak durumdasınız açıkçası. Evet yer yer sıkıcı olabilir ama bu onun duygusal yoğunluğunu tatmin etmek için önemli.

Hikayeler Hakkında Konuşmak

Hikaye kitapları bittikten sonra üzerine düşünüp biraz konuşmak çok faydalı olacaktır. Çünkü hem çocuğun okuduğunu ya da dinlediğini anlayıp anlamadığını test etme şansınız olur hem de küçük bir diyalog gerçekleştirmiş olursunuz. Bu sayede aile içi iletişime yine katkı sağlamış olursunuz.

İşte evde çocuklara ilkokul seviyesinde hikaye kitabı okumak ya da birlikte hikaye okumanın püf noktaları bunlar. Günde yarım saatinizi ayırarak çocuğunuza sağlayacağınız katkılar paha biçilemez olacak.

Paylaş:

Bir cevap yazın