fbpx

Çocukların Hafızasını Geliştirecek Birbirinden Güzel 3 Oyun

Çocuklara, onların strateji becerisini geliştiren, mantık yürütmesini sağlayan oyunlar oynatmak şüphesiz çok önemli. Fakat kısa ve uzun süreli hafızalarının gelişmesi de bir o kadar mühim. Çocukların hafızasını geliştirecek birbirinden güzel onlarca oyun var. Bunların bazısı için sadece kalem ve kağıda ihtiyaç duyarken bazıları için de bilgisayarlara ya da masa oyunlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizler için birbirinden yararlı çocuklar için hafıza oyunları derledik. Başlayalım.

Çocuklar İçin Hafıza Oyunları

1- Resim Hatırlamaca

Bu oyun hem çok basit hem de hafızanızı test içmek için güzel fırsatlar sunar size. Üzerinde çeşitli resimler bulunan(hayvan, bitki, nesne, harf, sayı vb.) kağıtlar rakibe gösterilerek aklında tutması istenir. Kağıtların gösterilme süresi size kalmış ama ideal süre 10 saniyedir. Ardından rakipten hangi resimleri gördüğünü söylenmesi istenir. En fazla doğru cevap veren oyunu kazanır.

 

2- Şehir Hatırlamaca

Bu oyun için herhangi bir materyale gerek yoktur. Sınıftaki öğrencileri kullanarak bu zevkli oyunu oynayabilirsiniz. Öncelikle 10-15 kişilik gruplar oluşturarak işe başlıyorsunuz. Öğrenci sayısı ne kadar çoksa zorluk derecesi de o derece artar. Sınıftaki öğrencilerin yaşına göre gruptaki öğrenci sayısını siz belirleyebilirsiniz.

Öğrenciler çember ya da bir zincir oluşturur. İlk sıradaki öğrenci bir şehir ismi söyler. İkinci öğrenci hem ilk arkadaşının söylediği şehri hem de kendi seçtiği şehri söyler. Üçüncü sıradaki öğrenci ise kendinden önceki iki arkadaşının söylediği şehri ve kendi seçtiği şehri söyler. Oyun bu sıra ile devam eder. Şehir sırasını hatalı söyleyen öğrenci oyundan elenir.

Bu oyun sayesinde öğrenciler hem ele ele tutuşarak birbirleri ile yakınlık kuracak hem de kısa süreli hafızalarını geliştirme fırsatı yakalayacaklar. Bu oyunu şehir değil de harf, sayı vb. şeylerle de oynayabilirsiniz. Tamamen size kalmış.

 

3- Redka Dedektif Oyunu

Redka dedektif oyunu, çocukların hem dikkatini, hem de görsel hafızasını geliştirecek şahane bir oyun. Oyunda 3 seviye var. İstediğiniz seviyeden başlayabilirsiniz.

Oyunda 1, 2 ve 3 puanlık kartlar var. 1 puanlık kartlarda 1 resim, 2 puanlık kartlarda 2 resim, 3 puanlık kartlarda ise 3 resim bulunuyor. İlk seviyede oyuncuya bir kart gösterilir ve açık halde masaya bırakılır. Oyuncular oyun platformu üzerinde aynı resmi bulmaya çalışır.

2. seviyede oyunculara yine bir kart gösterilir ancak daha sonra kart kapatılır. Oyuncular tekrar gördükleri resmi ya da resimleri oyun platformunda bulmaya çalışır. Burada dikkat etmelisiniz. Çünkü oyun platformu üzerinde birbirine benzeyen birçok resim var. Karıştırırsanız puan kaybedersiniz. Burada hem dikkat hem de hafıza çok önemli.

Gelelim en zor olan 3. seviyeye. Burada oyunculara yine bir kart gösterilir ve kart tekrar arkası dönük olacak şekilde kapatılır. Ardından moderatör 3 dakika boyunca oyuncularla konuşmaya, onlara soru sormaya başlar. Bu çocukların kısa süreli hafızasını ölçmek açısından önemlidir. Çünkü araya konuşmalar girince ve aradan zaman geçince çocuklar gördükleri şekli muhtemelen unutacaklardır. İşte Redka Dedektif oyunu tam olarak da bu kısa süreli ve görsel hafızayı geliştirmeye odaklanıyor. Çocukların evde ya da okulda keyifle oynayacağı bir oyun kısacası.

 

Çok daha fazla hafıza, strateji ve zeka oyunu görmek için sitemizin Akıl ve Zeka Oyunları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın