fbpx

Çocukları Stem Eğitimine İlgili Hale Getirme Yolları

Stem eğitimi geleceğin ta kendisidir. Yapılan araştırmalar hızla büyüyen meslek gruplarının yüzde 75’inin bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik bilgisi gerektirdiğini söylüyor. Bu nedenden ötürü bu bahsettiğimiz disiplinler özel bir ilgi ve odaklanma gerektiriyor günümüzde. Stem de tam olarak bu disiplinleri kapsadığı için öğrencilerin sınıf iç ve sınıf dışında çeşitli Stem alıştırmaları yapmaları paha biçilemez bir öneme sahip.

Aşağıda çocuklarınızı ya da öğrencileriniz nasıl Stem ile daha ilgili hale getirebilirsiniz onu özetlemeye çalıştık.

Biraz Keşfetmenin Zamanı

Keşfetmenin en güzel yolu, kafanızı biraz dışarı çıkarmanızdır. Bir bisiklet kiralayın ya da küçük bir doğa yürüyüşü düzenleyin. Açık havada olmak algılarınızı açar çevrenizde gördüklerinize daha duyarlı hale gelirsiniz. Bazı ağaçların yapraklarının neden daha büyük bazılarının neden daha küçük olduğunu sormaya başlarsınız mesela. Unutmayın Stem eğitiminin temeli merak ve soru sormaktır.

Stem Alıştırmaları ve Deneyler Yapın

Evinizi küçük bir deney laboratuvarına dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz? Evde yapacağınız deneylerin sınır yoktur. Eğlenceli deneyler çocukların bilimi sevmesine çok büyük katkı sağlar. Üstelik bunların bir çoğunun masrafsız olması da cabası. Mesela mikrodalga fırının içine bir sabun koyun ve çocuğunuzla neler olduğuna bir bakın.

Çocuğunuzun Ya Da Öğrencilerinizi Asistanınız Yapın

Mobilya montajı yapmanın bile Stem eğitiminin bir parçası olduğunu ve harika bir Stem alıştırması olduğunu biliyor muydunuz. Bu tür Stem alıştırmaları, çocuğunuzun problem çözme becerisini artırmasına yardımcı olur. Mobilya montajı yaparken çocukları asistanınız yapmayı ihmal etmeyin. Ya da çözemeyeceği kadar zor bir Stem oyuncağı varsa yine ona mentorlük edebilirsiniz. Üstelik bu tarz Stem alıştırmaları sayesinde birlikte vakit geçirip iletişiminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Mutfak, Stem İçin Harika Bir Alandır

Mutfak harika bir deney ve Stem alanıdır. Yaptığınız her yemekte, pişirdiğiniz her kekte Stem eğitiminden bir şeyler bulabilirsiniz. Yemek yapmak matematikle sıkı bir bağlantı içerisindedir. Koyacağınız tuz miktarından buharlaşması gereken suya kadar hepsi matematiksel beceri gerektirir. Çocuklarla mutfağa girip bu tür alıştırmalar yaparsanız onların gözlem yeteneğini de geliştirirsiniz. Mesela kekin kabartma tozunu biraz fazla ya da biraz az koyun bakalım neler olacak?

Tüm Stem alıştırmaları herkes üzerinde etkili olmayabilir tabi ki. Çocuğun ilgi alanları, yaşı bu alıştırmaların etkisini değiştirebilir. Bu yüzden deneyip görmeniz gerekebilir.

Kaynak: The Scots College web sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın