fbpx

Çocukları Birer Strateji Ustasına Çevirecek 5 Muhteşem Oyun

Çocukların zeka gelişimi açısından onlarca oyun var ama strateji oyunlarının yeri ayrı bize kalırsa. Çünkü strateji oyunları kapsamlı düşünmeyi, mantıklı kararlar almayı, ilerisini görebilmeyi geliştiren oyunlar. Adeta bir komutan edasıyla çocuklar hamlelerini etraflıca düşünüyor ve ona göre kararlar alıp hamleler yapıyorlar. Artık eskisi gibi bu tarz strateji oyunlarına ulaşması da çok zor değil ve fiyatları da makul aralıklarda. Gelin, sizlere çocuklar için en güzel 5 strateji oyununu anlatalım.

5 Muhteşem Strateji Oyunu

1- Reversi

Reversi oyunu 1883 yılında İngiltere’de tasarlanmış oynaması zevkli, kazanımı yüksek bir oyundur. Milli Eğitim Bakanlığının da müfredatında bulunan Akıl ve Zeka oyunları dersinin olmazsa olmazlarında olan Reversi oyunu, stratejik becerilerinizi geliştirmeniz için muhteşem bir oyundur.

Oyundaki amaç, rakibinizin taşlarını kıstırarak kendi taş renginize döndürmektir.

 

2- Mancala

Son yıllarda, her ilkokuldan liseye kadar her sınıfta bir adet Mancala’ya rastlanmaya başlandı. Sebebi ise stratejik oyunlar arasında en iyilerinden biri olması. Ayrıca yüzyıllardan beri Türk kültürünün bir parçası olması, bu oyuna daha çok ilgi duymamıza neden oluyor.

Yapılacak hamleler, dikkatli düşünülmeli. Çünkü Mancala oyununda kazanıyorum sanarken işler bir anda tersine dönebilir. İyi bir strateji geliştirin ve hamlelerinizi doğru yapın.

 

3- Dokuz Taş

9 Taş oyunu M.Ö. 1400’lü yıllardan beri oyanan, dünyada 9 Men’s Morris adıyla bilinen oldukça popüler bir oyundur. Yapılan arkeolojik kazılarda, Avrupa’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Hindistan’a kadar birçok bölgede izlerine rastlanmıştır. Üzerine akedemik çalışmalar yapılan, mobil uygulamaları geliştirilen bu köklü oyunda stratejinizi iyi belirleyin ve rakibinizi alt edin.
Oyunda amaç, aynı renk taşları yatay ya da dikey olacak şekilde 3’lü olarak yan yana dizmek ve bir set oluşturmaktır. Oluşturduğunuz her sette rakibinizin bir taşını almaya hak kazanırsınız.
Zekanızı zorlayacak, size yeni ufuklar açacak bu oyunu, çocuklarınızla ya da öğrencilerinizle oynayarak onların gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

4- Blook (Quoridor) Zeka ve Strateji Oyunu

Redka Blook Zeka Oyunu, biraz satrancı andıran çocuklara çok şey katacak bir strateji oyunudur. Koridor adıyla da anılan bu oyunda amaç rakibin sahasına geçmektir. Ama bunu başarmak her zaman kolay değil. Çünkü rakibiniz önünüze engeller koyup sizi engelleyebilir. Doğru hamleleri yapan oyuncu oyunu kazanır. Her hamleden önce iyice düşünmek ise bu oyun için olmazsa olmazlardan.

 

5- Go

Kabul ediyoruz. Go oyunu öğrenmesi biraz zor bir oyun. Kuralları çok ve biraz karmaşık. Ama bir öğrendiğiniz mi bu oyunun müptelası olacaksınız. Orası kesin. Uzaktan bakınca satrancı andıran ama satranç ile alakası bile olmayan bir oyun. Bu oyunda tüm taşlar aynı değere sahip. Amaç da rakibin taşını yemek değil, en çok alana hükmedebilmek. Bu oyunu kendinizi bir general yerine koyup düşünebilirsiniz. General savaş öncesi en çok alanı kontrol etmek ister ki rakibini daha kıstırsın, galibiyete uzansın. Burada da mantık aynı. En fazla alanı elinde tutan oyuncu oyunu kazanır.

Bonus: Satranç

Muhteşem Strateji Oyunları yazımıza satrancı koymamak hiç olur mu? Olmaz tabi ki. Binlerce yıllık bu oyun en popüler strateji oyunlarından. 7’den 70’e herkesin oynayabileceği bu oyun muhteşem bir beyin jimnastiği olanağı sağlar size. Üstelik birkaç hamle sonrasını da tahmin etme zorunluluğuna neden olacağı için çok daha stratejik bir düşünme ister. O halde hamlenizi yapın ve Şah Mat!

Paylaş:

Bir cevap yazın