fbpx

Çocuklarda Ekran Bağımlılığını Azaltma Yolları

Çocukların ekran başında geçirdiği süre hala çok tartışmalı bir konu. Eskiden çocuklar sadece televizyon izlerken artık bilgisayar oyunları ve cep telefonları da ekran başında geçirdikleri süreyi ciddi manada arttırdı. Cep telefonu kullanma yaşı 10’a kadar düşmüş durumda hatta. Elbette ki günümüzde bilgisayarsız, telefonsuz bir hayat düşünülemez. Fakat çocuklar normalden biraz fazla vakit geçiriyor olabilir mi ekran başında acaba? Sizin çocuklarınızın de elinde telefon düşmüyor, televizyonun başından kalkmıyorlarsa aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri dinleseniz iyi olacak.

Çocuklarda Ekran Bağımlılığını Azaltma Yolları

1- Kullanıma Sınır Koyun

Cihazların kullanım sürelerine sınır koymak ne yaygın ve en etkili yollardan biri. Çocuklar hafta içi çok gerekli olmadıkça bilgisayar kullanmalılar belki de. Hafta sonları da yalnızca 1-2 saatlik kullanımlar onların dijital bağımlılığını azaltabilir.

Bununla birlikte çocuklarla pazarlık yapmak da iyi bir yol olabilir. Ödevlerini bitirirsen 1 saat televizyon izleyebilirsin gibi anlaşmalar işe yarayacaktır. En önemli sınır koyma yolu ise ebeveynlerin de telefon, televizyon, bilgisayar kullanımlarına sınırlama koymalarıdır. Çünkü çocuklar anne ve babasını örnek alır. Onların her davranışını taklit etme eğilimindedirler.

2- Çocuklarınızın İyi Uyumasına Dikkat Edin

Çocuklar için iyi bir uyku her şeyden daha önemli bir konu. Çünkü iyi dinlenmiş bir çocuk, daha iyi düşünebilir, daha iyi müzakere edebilir ve daha kolay anlayabilir. Bu teknolojiyi kullanma sıklığına da yansıyacaktır. Ya da onunla pazarlık yaptığınızda sizin mantıklı argümanlarınızı anlamalarını kolaylaştıracaktır.

3- Teknolojiyi Kullanın

Çocukların teknolojiye ve ekran başındaki süreye bağımlılığını azaltmak için teknolojiyi de kullanabilirsiniz. Bu da en etkili yollardan biridir. Mesela çocuklar için uygun olmayan sitelere girişi engelleyen birçok uygulama var. Bunu kullanmakla başlayabilirsiniz. Ya da bazı eklentiler ile ekran başında ne kadar süre geçirildiğini kontrol edebilirsiniz. Geçirilen süreyi analiz edip optimize edebilirsiniz. Üstelik bu uygulamaların birçoğu ücretsiz ve kurulumu da çok kolay.

4- Akıl ve Zeka Oyunlarına Yönelin

Çocukların ekran dışında başka bir işle uğraşmaları da onların ekran bağımlılığını ciddi ölçüde azaltacaktır. Hem oynaması keyifli hem de kazanımı bol eğitici zeka oyunları alarak çocukların kaliteli vakit geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocukların ekran başında geçirdiği süreyi azaltmak için kullanılan yöntemlerin en etkilileri bunlar. Alanında birçok uzman psikolog da bu yöntemleri destekliyor. Bu yazı ilginizi çektiyse aşağıdaki yazımıza da bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Kaynak: BBC İnternet Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın