fbpx

Çocuklara Öğrenme Aşkı Nasıl Aşılanır?

Öğrenmenin en önemli şartlarından biri, ilgidir. Hatta ilginin yanına tutkuyu da koyabiliriz. Bu dürtü olmadan, öğrenmenin gerçekleşmesi nerdeyse imkansızdır. Demek ki çocuklara önce öğrenme aşkı aşılamak gerekiyor. O halde, çoçuklara öğrenme aşkını nasıl aşılayabiliriz? Daha da önemlisi, ömür boyu öğrenmeyi ve gelişimi sağlayacak şekilde bu dürtüyü nasıl kalıcı hale getirebiliriz ki onları tüm hayatları ve kariyerleri boyunca başarılı bir şekilde taşısın?

 

Büyük oğlum ufakken, öğrenmeyi severdi. Bilgi için iştahı oldukça kabarıktı. Sürekli sorular sorar, tutkuyla kitaplar okurdu ki, yakından tanıklık etmediyseniz bu kadar küçük yaşta bir çocuğun yapacağı bir şey olduğuna inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Öğrenmeyi çok seviyordu ve bizim tek işimiz onun bu tutkusunu beslemekti.

Sonra okul başladı ve 3 yıl boyunca öğrenme, onun korku, endişe ve stres ile ilişkilendirdiği bir şey haline geldi ve nihayetinde ciddi panik ataklar ile sonuçlandı. Öğrenmek artık bir tutku değildi, ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir şeydi.

Küçük oğlum, her zaman öğrenme güçlüğü çekmiştir.  Pek çok travmaya bağlı sorunla baş etmek zorunda kalmıştır. Gönderdiğimiz devlet okullarında öğrenmek onun için hiçbir zaman eğlenceli olmadı ve diğer çocuklar onun problemleriyle sürekli alay ettiler.

Mesela ben öğrenmeyi çok severim. Hiçbir şey yeni bilgi ve beceriler kazanmaktan daha iyi değildir. Öğrenmek korkmamızı ve nefret duymamızı gerektirmeyecek harika bir şeydir aslında.

Çocuklarıma yeniden öğrenme aşkını aşılayacak bir şeyler yapmam gerektiğini biliyordum. Herkesin bildiği tipik tavsiyeler vardır mesela:

  • Dersleri gerçek dünya ile ilişkili hale getirmek ve bir amaç sağlamak
  • İlgiye bağlı olarak dersleri kişiselleştirmek
  • Dersi, üretken, uygulamaya dönük ve sürece odaklanan hale getirmek
  • Eğlenceli hale getirmek vs.

Bu fikirlerin hepsi iyi ve kesinlikle uygulanacakları yerler vardır ama çocuklarımızın öğrenmeye karşı olan tutumlarını değiştiren temel etken bunlar değildi.  En önemlisi kendi öğrenimimiz konusunda tutkulu davranarak onlara örnek olmamızdı. İlgi alanlarınıza bağlı olarak tutkuyla öğrenecek yeni şeyler bulun ve yeni beceriler edinerek çocuklarınıza örnek olun. Tutkuyu ve öğrenmeyi paylaşarak, çocuklarınıza öğrenme aşkını aşılayabilirsiniz.

Veliler, çocukları ile birlikte zaman geçirerek duygusal açıdan daha fazla kaynaşabilmeli, öğrenmeyi tutku haline getirebilmeli. Bunun için kitaplara ve okula karşı çekingenliği azaltabilecek akıl ve zeka oyunlarına, proje temelli eğitici oyun ve oyuncaklara ihtiyacı vardır çocukların. Bu yardımcı araçların oldukça fayda sağlayacağı kanaatindeyiz. Bu sayede çocuklarınıza öğrenme aşkı sağlayabilirsiniz. Bu tür pek çok ürünü, web sitemizde detaylı olarak inceleyebilir ve güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

 

Kaynak: steampoweredfamily.com

Paylaş:

Bir cevap yazın