fbpx

Çocuklara Hikaye Okumanın 10 Faydası

İlkokul çağındaki çocuğunuza ne sıklıkla kitap okuyorsunuz? Birçoğunuz “çok da fazla değil” cevabı verecek eminiz ki. Çünkü artık hayatlarımıza cep telefonları girdi, tabletler girdi. E zaten çalışıyorsunuz da yorgun argın eve gelmişsiniz. Uyuyana kadar pek de boş vaktiniz olmuyor. Çocuk da tabletle mutlu zaten deyip hiç elleşmiyorsunuz ona. Bu davranışın son derece yanlış olduğunu siz de biliyorsunuz aslında. Gelin sizlere çocuklara hikaye okumanın ya da çocuklara hikaye okumanın faydaları ve çocuklarla birlikte hikaye okumanın faydalarından bahsedelim biraz.

Çocuklara Hikaye Okumanın Faydaları

1- Hikaye Kitapları Çocuklara Çeşitli Erdemleri Aşılar

Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi dili konuşuyorsa konuşsun tüm çocuklar hikaye dinlemeyi sever. E onların bu kadar sevdiği bir şeyi neden faydalı hale getirmeyesiniz ki? Her kitapta karakterler vardır. Çocuklar da bu karakterleri kendileri ile özdeşleştirirler. Bu karakterlerden kimi dürüst, kimi çalışkan, kimi de azimlidir. İşte çocuklar bu karakterleri örnek alarak kendileri de o erdemleri kazanmak için çabalarlar.

2- İlkokul Hikaye Setleri, Çocukların Kendi Kültürlerini Tanımasına Olanak Sağlar

Piyasadaki hikaye setleri birçok kazanımın yanı sıra çocuklara kendi kültürlerini tanıma şansı da sağlar. Geçmişimizden gelen hikayeleri, dilimizi, toplumumuzu daha iyi öğretme şansı tanır bizlere. Çocuklar da bu şekilde kültürlerine daha kolay erişim imkanı bulur.

3- Hikayeler Çocukların Sözel Becerilerini De Geliştirir

Çocuğunuza hikaye kitaplarını sesli olarak okumak onun sözel becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunur. Mesela yeni kelimeler öğrenirler. Bu kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini de duyup daha doğru kullanabilirler.

Çocuklara hikaye kitabı okumanın faydaları ve önemi

4- Hikayeler Çocukları Daha İyi Bir Dinleyici Yapar

Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar uzun süren şeylere konsantre olmada zorlanabilirler. Onlara hikaye okurken de bu durum geçerlidir aslında. Konsantrasyonları yer yer dağılır fakat zaman geçtikçe onların daha iyi birer dinleyici olduklarını göreceksiniz. Bu da onların zamanla daha iyi dinlemesine ve daha iyi anlamasına neden olacak.

5- Hikayeler Çocukların Hayal Dünyasını Geliştirir

Hikaye dinlemek doğal olarak çocukların hayal dünyasını geliştirir. Çünkü dinledikleri karakterlerin fiziksel özelliklerini, ortamın nasıl bir yer olduğunu kafalarında canlandırmaya başlarlar. Bu da her hikayenin çocuklara yeni dünyalar açacağının göstergesidir.

6- Hikaye Kitapları Hafızayı Güçlendirir

Hikaye kitaplarının hafızayı güçlendirici etkisi bilinen bir gerçek. Hatta hafızayı güçlendirmenin en eğlenceli yollarından biri.

7- Hikayeler Çocukların Ufkunu Genişletir

Hikaye kitapları, çocukların ufkunu genişletmek için muhteşem araçlardır. Çocuklara dünyada başka insanlar da olduğunu, bunların bambaşka kültüre sahip olduğunu öğretir. Onların yaşamları ile bizim yaşamımızda farklılıklar olduğunu gösterir. Bu sayede dünyayı anlamaya ve anlamlandırmaya el verir.

8- Hikayeler Okul Başarısına da Katkı Sağlar

Çocuklara okuduğunuz hikayeler sayesinde çocuklar olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurabilirler. Bu da sadece Türkçe derslerine katkı sağlamaz, tüm derslerine katkı sağlar. Çünkü her ders neden sonuç ilişkisi üzerine kurulur. Çocuklar da ilkokul hikaye kitabı okuyarak ya da dinleyerek akademik başarılarının temelini oluşturabilirler.

9- Çocuklara Hikaye Kitabı Okumak İletişimi Kuvvetlendirir

Birçok çocuk sınıfta soru sorarken çekiniyor ne yazık ki. Bir hata yapacağından korkuyorlar genelde. Ama evde onlara hikaye kitapları okuyarak ardından da sorularını dinleyerek bu çekincelerini kırabilirsiniz rahatlıkla. Kendilerine daha güvenen bireyler haline gelip iletişim becerilerini her geçen gün daha da kuvvetlendirebilirler.

10- Hikayeler Zorlu Durumlarla Başa Çıkmayı Öğretir

Hayat çocuklara dahi her zaman güzel anlar yaşatmayacak. Bazen onlar da zor durumlarla karşılaşabilecekler. İşte hikayeler tam da bu noktada onların yardımına yetişecek. Çünkü ilkokul hikaye kitapları içerisinde çeşitli karakterler vardır ve bu karakterler sürekli zorluklarla karşılaşırlar ve çoğu zaman üstesinden gelirler. Çocuklar da onlardan ilham alarak zorluklarla nasıl başa çıkmaları gerektiğini öğrenebilirler.

Gördüğünüz üzere çocuklara hikaye kitabı okumanın ya da onlarla birlikte okumanın bir sürü faydası var. Biz 10 tanesini sıraladık ama daha birçok faydası olduğu bir gerçek. Sizler de çocuklarınıza hikayeler okuyarak onların çeşitli kazanımlar elde etmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Mom Junction web sitesi. 

Paylaş:

Bir cevap yazın