fbpx

Çocuklara Hikaye Kitabı Okutmak İçin 10 Neden

Evet, okuma yeteneği şüphesiz ki çok önemli. Okuma yazma bilmediğiniz bir dünya hayal edebiliyor musunuz? Ne otobüsün önünde yazılanları anlayabilirdiniz ne de markette yazılanları okuyabilirdiniz. Okuma yeteneği çok önemli olsa da neler okuduğunuzun da önemi var. Peki ilkokul çağındaki çocuklar ne okumalı? Cevabınız muhtemelen hikaye olacaktır. Evet doğru. İlkokul çağındaki bir çocuğa seçtiğiniz, güzel hikaye kitapları okuttuğunuzda, okumayı sevecek, okumayı bir alışkanlık haline getirecek. Bu da onu hayal gücü geniş, yeni şeyler kavrayabilecek seviyeye getirecek. Gelin konuyu biraz daha açalım ve size, çocuklarınıza ya da öğrencilerinize hikaye kitabı okutmanız için 10 sebebi sıralayalım.

1- Kelime Dağarcıkları Gelişir

Hikaye kitapları birer kelime hazineleridir. Çocuklar günlük hayatta duymadıkları kelimeleri kitaplarda görüp okuyabilir ve anlamlarını merak edip öğrenirler. Daha sonra ise öğrendikleri bu kelimeleri beyinlerinde aktif hale getirirler ve günlük hayatlarında da kullanmaya başlarlar.

2- Okumak Onları Daha İyi Hale Getirir

Okuma eylemi pratikle devam etmelidir. Bu da okudukça okumakla mümkün. Ne kadar çok okunursa o kadar çok gelişim gösterilir.

3- Bağımsızlık ve Öz güven Sağlar

Çocuklar, okumayı öğrenmeden önce ebeveynleri onlara hikaye okuyordu. Belki yatmadan önce belki gün içerisinde oluşturulan okuma saatlerinde. Ama sonrasında çocuk okumayı öğrenince bu ona bir bağımsızlık ve öz güven sağlar. Çocuk artık bu eğlenceli eylem için kimseye ihtiyacının olmadığını bilir ve kendi başına istediği zaman hikaye kitapları okuyabilir.

4- Okumak Onları Güvende Tutar

Çocuklar okudukça neyin doğru neyin yanlış olduğunu bazen farkında olmadan bile anlayabilirler. Bu onları, acaba şunu yapsam doğru mu yapmış, kötü mü yapmış olurum sorusunu sormaya iter ve otokontrol sağlarlar. Bu yüzden hikaye kitabı okumak onları güvende tutar.

5- Dünyayı Anlamlandırmalarına Yardımcı Olur

Çocuk, okuma alışkanlığı kazandıkça dünyayı anlamlandırmaya başlar. Gökyüzünün neden mavi olduğunu, arabaların nasıl gittiğini…

6- Akademik Ya Da Kariyer Başarıları İçin Yardımcı Olur

Okumayan bir insanın ileride başarılı olması pek mümkün olan bir şey değil. Çocuklar daha erken yaşlarda okudukları hikaye kitapları ile yeni kitaplara aç hale gelecek ve kendini geliştirmeyi alışkanlık haline getirecektir.

7- Hikaye Kitapları Hayal Dünyalarını Genişletir

Şüphesiz ki hikaye kitaplarının en büyük katkılarından biri çocukların hayal gücünü geliştirmesidir. Hayal gücü ve hayal dünyası geniş bir çocuk çok daha yaratıcı olacaktır.

8- Kitaplar Onları Eğlendirir

Kitaplar çoğu kişi için sıkıcı bulunsa da azımsanamayacak bir kısım için ise eğlendiricidir. Çocukların okuma alışkanlığı kazanması için onlara sürükleyici, eğlenceli kitaplar seçmek çok önemli. Resimli hikaye kitapları çok daha uygun olur.

9- Dil Bilgilerini Geliştirir

Çocuklar her okudukları hikaye kitabında değişik cümle yapıları ile karşılaşırlar bu da onların gramerine yani dil bilgilerine katkı sağlar.

10- Okumak Aynı Zamanda Yazma Yeteneklerini De Geliştirir

Sebebi basit. Çünkü hikaye kitabı okumak yukarıda da anlattığımız gibi çocukların gramer, iletişim ve kelime bilgisini geliştirir. Bu da doğrudan yazma yeteneklerine etki edecektir.

Paylaş:

Bir cevap yazın