fbpx

Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar ve Önemi

Çocuklar sadece derslerden bir şey öğrenmez. Oynayarak da öğrenebilir, hatta bir çok becerisini de geliştirebilir. Sırf bu amaca hizmet eden bir sürü eğitici oyun var çocuklar için. Çocuklar için eğitici oyunlar, onların yaratıcılığını geliştirebilir, onlara farklı bakış açıları kazandırabilir, problem çözme becerilerini artırabilir. Bunun gibi daha birçok fayda saymak mümkün. Gelin belli başlı faydalarını sayalım bu eğitici oyuncakların.

Yenilikçi ve Yaratıcı Düşünme: Çocuklar bu oyunları oynarken algılama, sezgi ve akıl yürütme gibi becerilerini geliştirirler. Bu da çocukların yaratıcı düşünme becerilerine doğrudan etki yapacaktır.

Bilişsel Beceriler: Eğitici oyunlar, çocukların düşünceleri arasında bağ kurmalarını sağlayarak özgürce düşünmelerine sebep olur. Sayı oyunları ve bulmacalar bilişsel beceriyi geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Motor Beceriler: Doğru oyunlar ile çocuklar bilişsel becerilerinin yanında motor becerilerini de geliştirebilirler.

Sosyal Beceri: Sosyal beceri birçok şeyi kapsayabilir. Dil öğrenme becerisinden tutun da sosyalleşme becerilerine kadar hepsi bu gruba dahil olabilir. Çocukların duygusal zekası ile sosyal zekasının artması en az “IQ”larının artması kadar önemlidir.

Oyuncakları Eğitici Yapan Şey Nedir?

Öncelikle bir oyunu ya da oyuncağı eğitici yapan şey onun öğrenme hevesini canlandırma özelliğidir. Bu oyunların asıl amacı ise çocukların entelektüel, sosyal, duygusal ve fiziksel zekalarını artırmaktır. Eğitici oyunların her biri belli yaş aralıklarına hitap etmelidir. Hem lise öğrencilerine hem de ilkokul öğrencilerine aynı oyun oynatılmaz kabul edersiniz ki. Biz bu yazımızda sadece çocuklar için eğitici oyunlardan bahsedeceğimiz için yaş aralığını 6 ile 9 arası olarak düşünebiliriz.

Eğitici oyunlar oynamak özellikle de erken yaşlarda oynamak beynin “prefrontal cortex”ini geliştirir. Bu da beyni plan yapmada, problem çözmede, duyguları düzenlemede daha başarılı yapar. Yani hayatta başarılı olmak için gereken her şeyi geliştirir.

Kısacası oyun oynamak çok önemli bir şey. Hatta Birleşmiş Milletler bunu çocuklar için bir hak olarak bile tanımlamıştır. E siz neden çocuklarınızın bu haktan mahrum kalmasını isteyesiniz ki? Bütün gün telefonda gereksiz oyunlar oynayacağına eğitici oyunlar oynayıp geleceklerine yatırım yapsınlar değil mi?

Nasıl Bir Eğitici Oyun Seçmeliyim?

Çocuğum bu oyunu oynayarak hangi becerilerini geliştirecek?

Başka bir şekilde bu oyuncaklarla oynayabilir mi?

Bu oyuncak çocuğuma ne kadar süre faydalı olacak?

Oyun bireysel mi oynanacak yoksa takım halinde mi?

Çocuğum hangi disiplinin baskın olduğu oyunu oynayacak?

Öncelikle bu soruları kendinize sorun. Sonra uygun olan bir oyunu aramaya koyulun.

Eğitici Oyunlar ve STEM Programı

STEM programından ve eğitimdeki öneminden önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Biz yine de kısaca anlatalım. STEM, genel itibari ile disiplinleri tek tek değil bir bütün olarak öğretmeyi amaçlayan, öğretirken de çocuklara öğrenme sevgisi aşılayan programa verilen genel addır. Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Metematik) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen bir kısaltmadır. Son yıllarda, özellikle ABD ve Avrupa’da okullar bu sistem ile eğitim vermeye başladılar ve olumlu sonuçlarını her geçen gün görüyorlar. Ülkemizde de bakanlık böyle bir karar aldı ama uygulamasında hala eksiklikler var. Bu yüzden, iş yine ailelere ve öğretmenlere düşüyor. Küçük yaşlardaki çocuklarınıza bu eğitim sayesinde öğrenmeyi sevdirirseniz, hayatları boyunca başarılı olacaklarına emin olabilirsiniz.

Çünkü her geçen gün onlarca meslek yok oluyor, yerine yenileri türüyor. Çocuklar kendilerini her bakımdan donanımlı hale getirmeli ki değişimlere hazırlıklı olsunlar. STEM fikrinin çıkış amacı da bu. Gelecekte mesleklerin büyük çoğunluğu fen, teknoloji, mühendislik ve matematik becerileri gerektirecek. Bu 4 disiplini bilmek zaruri olacak. Hal böyle olunca çocuklara hepsini aynı anda öğretmek çok kritik bir öneme sahip.

İşte eğitici oyunların da tam olarak yaptığı bu. Çocuklarınıza birden fazla disiplinde gelişme imkanı sunuyor. Aynı zamanda yaratıcılıklarına ve yenilikçiliklerine de katkı sağlıyor.

Çocuklar, eğitici oyuncaklar sayesinde robot yapabilir, çevreci enerjinin ne olduğunu öğrenip bunun üzerine fikirler yürütebilir ya da süper hızlı trenin çalışma mantığını kavrayıp kendileri oyuncak bir tren yapabilirler. Tüm eğitici oyunları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Çocukların başarısında hepimizin katkısı olsun.

Paylaş:

Bir cevap yazın