fbpx

Çocuğunuzun Göz Sağlığı Hakkında Bilgi Edinin

Çocuğunuzun Göz Sağlığı Hakkında Bilgi Edinin

Ebeveynler, çocuklarının göz sağlığının, onların dersleri için önemli olduklarının oldukça farkında aslında. Fakat yıllık göz muayenelerini ne denli ciddiye alıyorlar tartışılır. Bu ciddi bir sorun. Çünkü bir çocuk gözünün bozulduğunun farkında olmayabilir. Normalde daha net görmesi gerekirken kafasında öyle bir gerçeklik olmadığı için bulanık görmeyi normal sanabilir. Bu yüzden yıllık göz muayenesi sandığınızdan çok daha ciddi.

Temiz bir görüş sadece ders performansı için gerekli değildir. Spor yapan hatta ve hatta günlük her aktivitede temiz görüş oldukça kritiktir. Erken teşhis ve tedavi daha ciddi göz sağlığı problemlerinin de önüne geçeceği için çocuğunuz için kapsamlı bir göz muayenesi randevusu almanızı tavsiye ederiz.

 

Aşağıya çocuğunuzun göz sağlığından emin olmanız için birkaç şey yazdık. Bir göz atın deriz.

1- Çocuğunuzun gözlerinin sağlıklı olup olmadığını anlamak için klasik birkaç gösterge vardır. Bunları gözlemlediğinizde durumu hemen ciddiye alın. Mesela çocuğunuz bir şeyler okurken okuduğu şeye fazla mı yaklaşıyor, bir şeyler izlediğinde ya da okuduğunda baş ağrısından şikayetçi oluyor mu? Bu tarz göstergeler her zaman önemlidir.

2- İlk göz muayenesi çocuğunuz 6 aylık iken yapılmalı diyor uzmanlar. Bunun çok erken bir yaş olduğunu düşünebilirsiniz. Ama inanın öyle değil. Ayrıca uzmanlar öğrenmenin %80’inin görsel olarak tamamlandığı konusunda hemfikir. Bu yüzden çocuğunuzun ilk göz muayenesinin 6 aylıkken yapıldığına emin olun.

3- Göz muayeneleri sadece göz ile ilgili sağlık sorunlarını irdelemez. Basit bir göz muayenesi ile çocuğunuzun başka bir hastalığı var mı yok mu onu bile öğrenebilirsiniz. Diyabet bu hastalıklardan sadece birisi. Diyabet belirtileri göz muayenesi ile görülebilir. Aklınızda bulunsun.

4- Çocuğumun göz muayenesini yaptırdım, hiç de sorun yokmuş artık uzunca bir süre doktora gitmeme gerek yok diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Göz muayenesini yıllık periyodlar ile tekrarlamalısınız. Çocuğun göz gelişimi en yoğun bu dönemlerde gerçekleşir. Çocuğunuz, gözü hakkında spesifik bir rahatsızlık duyduğunu söylemese dahi muayeneleri ihmal etmeyin sakın.

5- Son olarak bir de göz korumasından bahsedelim. Özellikle spor yaparken ya da oyun oynarken gözlerin korunması çok önemlidir. Bu sebepten dolayı birçok çocuğun gözleri hasar görebiliyor ya da bozulabiliyor. Göz koruması da göz muayenesi kadar önemlidir. Yukarıda yazılanlar dikkate alındığında, çocuğunuzun bilgisayar başında geçirdiği zamanın sınırlanması gerektiği de aşikardır. Özellikle bilgisayar oyunları bağımlılık yaratmakta ve ebeveynler tarafından sınırlandırılmadığında sadece eğitime zararlı etkileri değil sağlığa etkileri de ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, çocuğun oyunsuz kalmaması gerektiği gerçeği de göz ününe alındığında masa oyunları olarak adlandırılan çeşitli akıl ve zeka oyunları da temin edilerek, çocuğun zihinsel gelişimi ve oyun ihtiyacı karşılanırken bilgisayar bağımlılığı da azaltılabilir.

Kaynak: timesofoman.com

Paylaş:

Bir cevap yazın