fbpx

Çocuğunuzu 1. Sınıfa Nasıl Hazırlarsınız?

1. sınıfa başlayan her çocuk hayata ilk adımını atmış sayılır. Artık bambaşka bir ortam onu bekliyor. O da bu geçiş sürecinde bazı sıkıntılar yaşayacak ama bu sıkıntıları aşmak için birkaç yöntem var tabi ki. Biz de onları ele aldık.

Okuma Alışkanlığı Kazanması İçin Onu Teşvik Edin

1. sınıf öncesinde çocuğun okumayı bilmiyor olması daha olası. Ama bu onun okuma alışkanlığı kazanmayacağı anlamına gelmez. Eğer ona düzenli olarak hikaye kitabı okuduysanız, okuduğunuz kitap üzerine tartıştıysanız bir kitap kurdu olabileceğini ön görebiliriz. Bununla birlikte 1. sınıfa başlamadan önce onunla küçük kütüphane gezileri yapmak isteyebilirsiniz. Kitapların büyülü dünyasına girmek için güzel ortamlara sahiptir kütüphaneler.

Okumanın önemini idrak eden çocuk bu sayede ilk senesini çok rahat atlatabilir. Çünkü 1. sınıfın en önemli özelliği çocukların okumayı 1. sınıfta öğrenmesidir. Bu zorlu süreci eğlenceli bir süreç haline getirebilirsiniz.

Ona Sorumluluklarını Öğretin

Çocukları el bebek gül bebek büyütmektense onlara çeşitli sorumluluklar vermek ileride daha çok işlerine yarayacaktır. Özellikle ülkemizde çok sık düşülen bir yanılgı bu. Çocuğun bir dediği iki edilmez, her şey önüne hazır gelir. Bu başlangıçta hoş bir şey gibi gözükse de çocuğa ciddi zarar verir. Çünkü çocuk sorumluluk almayı bilmez, sorumluluklarıyla başa çıkmayı öğrenemez. 1. sınıfa başlayan bir çocuğun da alacağı sorumluluklar sınırlıdır zaten. Ondan çantasını hazırlamasını isteyebilir, masasını düzeltmesini bekleyebilirsiniz. Bu onun daha disiplinli ve sorumluluk sahibi olmasını sağlar.

Zaman Yönetimi

Okula yeni başlayan öğrenciler için zaman yönetimi tam bir kriz konusudur. Çünkü yatma alışkanlıkları, yeme alışkanlıkları gibi birçok şey bir anda değişecektir. Bunun etkilerini azaltmak için okulun açılmasına az bir süre kala yavaş yavaş çocuğu okul planına göre hazırlamak gerekiyor.

Hedef Belirleyin

Çocuğunuzun  belli hedefleri olacaktır yıl içerisinde. Sizler de bu hedefleri belirlemesine yardımcı olmalısınız. Bu hedefleri haftalık ve aylık koyabileceğiniz gibi daha uzun zaman dilimlerine de yayabilirsiniz. Örneğin sene boyunca kaç kitap okuyacağı hedefi koyabilirsiniz ya da kaç tane yeni arkadaş edineceğini…

Yukarıda bahsettiğimiz basit ve uygulanabilir yöntemler, çocuklarınızı psikolojik olarak rahatlatacağı gibi onları 1. sınıfa hazır hale getirecektir.

Kaynak: The Scots Collage web sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın