fbpx

Başarılı Bir Öğretmenliğin 12 Altın Kuralı

Öğretmenlik, her şeyden önce öğrencinin gelişimini ve desteklenmesini sağlar. Başarılı öğretmenler de bunu en çok sağlayan kişilerdir. Ben başarılı bir öğretmenim demenin birçok yolu vardır fakat bizler başarılı öğretmenliğin 12 altın kuralını derledik sizlere. Gelin birlikte bakalım.

Başarılı Öğretmenliğin 12 Altın Kuralı

1- Minik Adımlar İle Başlayın

Minik adımlar her zaman büyük adımlardan daha iyidir. Daha sağlamdırlar çünkü. Öğretmenlik de bir kısa mesafe koşusu değil, uzun bir maratondur. Atacağınız küçük adımlar emin olun çok daha sağlam ve derin olacaktır.

2- Hiçbir Zaman Tek Bir Doğru Yoktur

Öğretmenlerin daha iyi bir eğitim için kullandığı birçok strateji vardır. Önemli olan bu stratejilerden birine bağlı kalmamak. Hepsini denemek ve hangisinin daha etkili olduğunu görebilmek. Sorguya dayalı öğrenme, oyun temelli öğrenme, proje ve deney temelli öğrenme bu stratejilerden bazıları.

3- Çevrenize Güvenin

Öğrencilerin velilerine, diğer öğretmen arkadaşlarınıza daima güvenin. En çok da kendi öğrencilerinize güvenin. İşleri tek bir kişinin kontrol etmesi öğrenciye muhtemel öğrenme ihtimalini de kaybettirir. Daima yardımlaşın.

4- Merak Edin, Merak Ettirin

Öğrencilerin başarılı olmasının en kilit yanı bir şeylere ilgi duymalarıdır. Bir şeylere ilgi duymak da ancak merak etmekle olur. Başarılı bir öğretmen çocuğuna mutlaka bir şeyleri merak ettirir.

5- Standartlara Bağlı Kalmayın

Günümüz dünyasında koyulan kurallar anında geçerliliğini yitirebilir. Öğrenciler için doğru olan müfredat mı yoksa başka bir şey mi mesela? O yüzden konulan kurallara ve standartlara bağlı kalmayın. Öğrenciler için neyin daha iyi olacağını en iyi siz bilirsiniz.

6- Az Her Zaman Daha Fazladır

Az ama öz açıklamalarınız olması her zaman daha iyidir.

7- Pedagojiye Hakim Olun

Pedagojik formasyon eğitimi boşuna verilmiyor. Pedagojiye hakim olduğunuzda öğrencilere yapacağınız etki ciddi manada değişecektir.

8- İlgi Çekici Olun

Klasik tahtanın önünde ders anlatan öğretmen olmayın. Biraz çılgın biraz uçarı olun. Çocukların ilgisini çekin. Şarkılar söyleyin, oyunlar oynayın.

9- Odak Noktası Siz Olmayın

Odak noktası olmak kötüdür aslında. Sınıfın geneline bu durum hükmeder ve sınıfta denge kuramama sorununa yol açar.

10- İşinizi Sevin

İşe tutkuyla giden bir öğretmenden daha iyisi yoktur. Bu zaten başarıyı da getirecektir. İşini seven bir öğretmen zaten kendisini de keyif alarak geliştirecektir, bunu bir zorunluluk olarak görmeyecektir.

11- Öğrencilerinize Destek Olun

Öğrencilerinizin en büyük destekçisi siz olmalısınız. Başarılı olduklarında onları tebrik etmekten çekinmeyin. Aynı şekilde başarısız olduklarına ise yine onlardan desteğinizi esirgemeyin.

12- Öğrenin ve Öğretin

İnsanı değiştiren yegane şey öğrenmektir. Öğrenilen her bilgi yeni bir değişim demektir. Öğrencilerinizi sadece akademik olarak değil kişisel olarak da besleyin.

Kaynak: Teach Thought İnternet Sitesi

Paylaş:

Bir cevap yazın