fbpx

Atatürk’ün Gittiği Okullar

Atatürk’ün Gittiği Okullar Nedir ? Ve kısaca Hayatının Özetin’den Bahsedersek. Babası Ali Rıza Efendi’yi erken yaşlarda kaybetmenin acısını çekmiş olan Mustafa Kemal, özellikle annesi Zübeyde Hanım ile birlikte zorlu bir hayat yolculuğu içerisinde kendini bulmuştur. O dönemlerde bırakın eğitimi yaşamanın bile çok zor olduğu süreçlerde, tüm imkânlarını eğitim için seferber etmiş olan Mustafa Kemal, zaman içerisinde gerçekten başarılı adımlar atmış ve bu ülkenin tartışılmaz kahramanı olmayı başarmıştır.

Eğitimli, bilinçli ve bilimsel çalışmaların önemini çok iyi bilen anlayışı ile birlikte, Mustafa Kemal 6 okulda okumuş ve başarılı bir şekilde subay olarak mezun olmuştur. Bu gibi önemli bir konuda Atatürk’ün gittiği okullar pek çok kişi için örnek teşkil etmelidir. Bu okullar, eğitim alt yapısı ve beceri ve kabiliyeti noktasında, özellikle zamanın çocuklarını geliştirmek için büyük mücadeleler ortaya koymuştur. Aynı şekilde Mustafa Kemal Atatürk, kendi çabalarımızla katmak suretiyle, başarılı bir eğitimin temelini atmış ve çalışmalarını bu şekilde herkese göstermiştir.

Atatürk’ün Gittiği Okullar Hangisi?

İlk olarak Mahalle Mektebine başlamış olan Atatürk, daha sonra Şemsi Efendi okuluna geçmiştir. Daha sonra Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Atatürk’ün gittiği okullar arasında bulunmaktadır. Selanik Askeri Rüştiyesi ve Manastır Askeri İdadisi ile birlikte son durak olan Harp Okulu, Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim sürecini en iyi şekilde özetlemektedir.

Eğitim performansına kendi çabalarını katmış ve yeteneklerini bu konuda geliştirmiş olan kahraman, özellikle de altyapıyı o dönemlerde atmış ve gelişim bu şekilde başlamıştır. gözüpek ve becerikli kabiliyeti ile birlikte aynı zamanda eğitim konusunda performansı dâhil etmiş olan Mustafa Kemal, bu konuda pek çok kişi için önemli bir örnek olarak kendini göstermiştir.

  • Mahalle Mektebi.
  • Şemsi Efendi Okulu.
  • Selanik Mülkiye Rüştiyesi.
  • Selanik Askeri Rüştiyesi.
  • Manastır Askeri İdadisi.
  • Harp Okulu.
  • Harp Akademisi.

Atatürk Ve Eğitim

Türk çocukları için eğitimin önemini özetlemek adına Atatürk’ün hayat hikâyesini gözden geçirmek önemli. Babasız bir şekilde hayata tutunmaya çalışan bir çocuk, aynı zamanda eğitim performansı ile birlikte gerçekten tüm mücadelesini başarılı bir şekilde burada ortaya koymuştur. Böylelikle, hem insanların değerlendirmeleri hem de güven ve kabiliyet noktasında Atatürk’ün geldiği noktayı anlamak bu şekilde çok daha kolay olmuştur. Bunu anlamamız için bize kolaylık sağlayan Atatürk’ün gittiği okullar, o dönemin saygın okulları olarak gerçekten dikkat çekmektedir.

 

 

Paylaş:

Bir cevap yazın