fbpx

Atatürk Ve Çocuk

Her Türk cumhuriyeti vatandaşının eğitim ve birlikte aklından çıkmayacak hikâyelerden biri de Atatürk Ve Çocuk. Özellikle bir kumandan, bir lider ve ülkenin kahramanı olmuş bir insanın küçük bir çocuk ve yapmış olduğu diyalog, gerçekten burada tüyleri diken diken hale getirmektedir. Gerçekten Sığırtmaç Mustafa bu konuda yaşadığı olaylar ile birlikte çok şanslıdır gerçekten böylesine önemli ve tarihin canlı dokusunu oluşturan bir kahraman, herkesin görmeye imkân bulamayacağı bir efsane gibi karşımıza çıkmaktadır.

Karşılıklı diyaloglar ve sevecen yapısı ile birlikte Mustafa Kemal, bir kez daha gönlü zengin ve alçak gönüllü yapısını burada ortaya koymuştur. Özellikle de sürpriz şekli ile gelişen olaylar içerisinde yer alan Sığırtmaç Mustafa, bu hikâyenin kahramanı olduğu gibi aslında tüm Türk çocuklarını temsil eden bir yapı ile birlikte herkes üzerinde heyecan uyandırmaktadır. Atatürk Ve Çocuk herkesin okuması gereken bir konudur ve hikâyeden çok destansı bir kahramanlığı anlatan kilometre taşlarından biridir. Yurt ve vatan savunmasını her kademesinde yer almış bir kahramanın ülke için yaptığı çalışmalar noktasında uğradığı bir durak, burada destansı bir hikâye ile anlatmak konmuştur.

Atatürk Ve Çocuk Herkesin Okuması Gereken Hikâye

Bazen hikâyeler, romanlar ve destansı yazıtlar toplumlar için çok şey ifade eder. Özellikle milli mücadele ve kurtuluş savaşı noktasında çocukların, bu tarz hikâyelerle birlikte Türk kültürünü ve tarihini anlaması çok daha kolay olmaktadır. Halkın içinden seçilmiş ve günün şartlarında zorluklar içerisindeki bir çocuğun başından geçenler burada konu edilmiştir. Silah arkadaşları ile birlikte Gazi Mustafa Kemal, burada hem Türk toplumu için hem de insanlık için dersler vermiştir.

Çocuğu sevindirmesi böyle ayrı bir konu olduğu gibi insanların cesaretle hale gelmesi, yine buradaki hikâyenin gerçekten ana fikrini ortaya koymaktadır. Zorlu aşamalardan geçmiş ve yılmadan mücadelesine devam etmiş olan kahramanların, burada yaşanmış olayları görmek için bir örnek, Atatürk Ve Çocuk ile karşımıza çıkmıştır. Gerçekten böyle destansı hikâyeler, toplumun geleceğini yeniden inşa etme noktasında önemli bir yere sahip olmuştur. Atatürkün hayatın’dan bilgiler Atatürkün gittiği okullar, sevdiği yemekler , gittiği iller dahil olmak üzere hikayede geçen bilgiler cocugunuza Atatürk hakkında bilgi sahibi etirmektedir.

Atatürk’ün Karşısındaki Çocuk Siz De Olabilirdiniz

Esasında Türk toplumunun gerek damarlarında taşıdığı asil kan gerekse de değmez yapısı, gerçekten kendine özgü bir toplumun niteliklerini göstermek durumundadır. Ne mutlu türküm diyene diyen ve önemli bir anlayış kuran felsefe ile birlikte bu toplumun çocuklarının gerçekten kahramanların tohumlarının atıldığı bir unsur olduğunu da akıldan çıkarmamak gerekmektedir.

Böylesine özendirici ve dikkatleri üzerine toplayan bir hikâye desteği, kahramanlık destanının aslında bütün toplum tarafından paylaşıldığını göstermektedir. Tarihini daha iyi bir şekilde öğrenmek isteyen toplum adına, buradaki örneklerin çok büyük önem taşıdığını aklınızda tutmanız gerekmektedir.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın