fbpx

Akıl ve Zeka Oyunlarının Faydaları

Çocuklarınızla evde oyunlar oynamak (ya da sınıfta öğrencilerinizle) birlikte kaliteli vakit geçirmenin ve aynı zamanda öğrenme becerilerini geliştirmenin mükemmel bir yoludur. E bunu yaparken de sıradan basit oyunlar değil de akıl ve zeka oyunları oynamak çok daha doğrudur. Akıl ve zeka oyunları deyince gözünüzde sıkıcı oyunlar canlanmasın. Çoğu oyun hem çok eğlencelidir hem de çocuklarınızın becerilerini geliştirecek düzeydedir. Gelin biraz akıl ve zeka oyunlarının faydalarına bakalım birlikte.

Öncelikle çocuklarınız sizinle vakit geçirmek ister. Hatta belki de çocuklarınızın en çok ihtiyaç duyduğu ve istediği şey sizinle vakit geçirmenin vereceği keyfi yaşamak bile olabilir. Onlarla vakit geçirmekten keyif almanızı, oynamanızı ve onları dinlemenizi isterler. Öz saygılarını hiçbir şey daha fazla artıramaz doğrusu. O halde neden bu akşam birlikte bir akıl ve zeka oyunu oynamıyorsunuz ya da birlikte eğitici bir oyun veya proje üzerinde çalışıp bir şey üretmenin tadına varmıyorsunuz? Tabi ki bu tür aktiviteler sadece evde yapılacak diye bir kural yok. Bu aktiviteleri sınıfta yaptığınızı düşünün. Öğrencileriniz heyecanla eve gidip ailelerine okulda yaşadıkları bu heyecanı anlatıp ertesi gün okula heyecanla gelmeyecekler midir? Bu tür oyunlar harika vakit geçirmenin yanında, sahip olduğunuz ilişkileri de güçlendirir hem. Ayrıca, pek çok öğrenme fırsatı sunar. Çocuklarınızın rekabetçi dürtülerini beslemenin yanında, yeni beceriler kazanmalarını da sağlayabilirsiniz. Bu beceriler neler mi? Gelin bakalım:

  • Sayı ve şekil tanımlama, gruplama ve sayma
  • Harf tanımlama ve okuma
  • Görsel algı ve renk tanıma
  • Göz-el koordinasyonu ve kişisel maharet

Daha pek çok örnek sayılabilir. Bunlar sadece bazıları.

Akıl ve zeka oyunlarının eğitici olması için aşırı derecede akademik olmasına gerek yoktur. Sadece oynamak bile, sözlü iletişim, paylaşma, sabırlı olma, diğerleriyle temas kurma gibi önemli sosyal becerileri geliştirebilir. Akıl ve zeka oyunları ve eğitici oyunlar, odaklanma becerisini artırırken, heyecanlı ve zevkli bir oyunun tamamlanmasını teşvik ederek çocukların dikkat aralığını da geliştirir. En basit oyunların bile çocuklara verdiği temel mesaj, şansların iyi ya da kötü yönde bir anda dönebileceğidir ve dolayısıyla asla vazgeçmemelidirler.  Bu oyunlar,  disiplini, planlamayı, sabretmeyi, hedefe odaklanmayı da öğretecektir.

Siz de sitemizde bulunan pek çok akıl ve zeka oyununu ya da üretimi teşvik eden proje temelli eğitici oyunları detaylı olarak inceleyebilir, çocuklarınız için en uygun olanı güvenle alabilirsiniz.

Kaynak: www.scholastic.com

Paylaş:

Bir cevap yazın