fbpx

Ahşap Zeka Oyunları

Bir veli ve öğretmen için en zor şeylerden biri sanırız çocuklar için uygun materyalli eğitim malzemesi seçmek. Çünkü çocuklar yaşları gereği dış etkenlerden daha çabuk etkileniyor ve kalitesiz malzemeden üretilen oyunlar ya da oyuncaklar sağlıklarına olumsuz etkilerde bulunabiliyor. Bu sebeple, çocuklar için bir şeyler seçerken ürünlerin geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmesine dikkat etmek gerekiyor. Ürünün plastik malzemeden üretilmesi çoğu zaman bir sorun teşkil etmezken ahşap ürünlerin tercih edilmesini biz yine de tavsiye ediyoruz. O yüzden bu yazımızda hem biraz ahşap zeka oyunları konusundan bahsedeceğiz hem de ahşap zeka oyunları nelerdir onları anlatacağız. Başlayalım.

Neden Ahşap Zeka Oyunları Tercih Edilmeli?

Ahşap, tamamen geri dönüştürülebilir bir malzemedir ve sağlığa zararlı bir ürün değildir. %100 doğal malzemedir. İlkokul Market’te de satılan ahşap ürünlerin tamamı da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır. Bu yüzden çocuklar için herhangi sorun çıkaracak bir durum söz konusu değildir. Güvenle ahşap malzemeli zeka oyunlarını tercih edebilirsiniz.

Bununla birlikte ahşap malzeme plastiğe kıyasla daha dayanıklıdır. Plastik ürünlerin kullanım süreleri ahşapla kıyaslandığında çok kısadır. Ahşap ürünler ise daha dayanıklı olduğu için kullanım süreleri oldukça uzundur. Zeka oyunu oynamanın keyfine çok daha uzun varabilirsiniz kısacası. Ürünlerin kırılması, yıpranması çok zordur.

En Popüler Ahşap Zeka Oyunları

 1- Ahşap Mangala (Mancala-Mankala)

Mangala çocuklar tarafından çok sevilen, okullarda da oynatılan çok popüler bir zeka ve strateji oyunu. Mangala oyununun ahşap versiyonu ise dayanıklılığı bakımından çok tercih ediliyor. Çok sık oynanan bir oyun olduğu için dayanıklı olması önemli tabi. Fiyatları ise 25 lira ile 55 lira arasında değişiyor.

2- Redka Red City

Bir başka harika oyun da Redka Red City. Bu oyun sayesinde geleceğin mühendisleri yetişiyor. Kaliteli ahşap parçalar ile çocuklar birbirinden güzel şekiller ortaya çıkarabilir. Ahşap Red City ile çocuklar el becerilerini geliştirebileceği gibi hayal dünyalarını da genişletebilirler.

3- Ahşap Reversi (Othello)

Reversi de okullarda sık sık oynanan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı bir oyun. Ahşap malzemeleri sayesinde çok daha uzun süreler kullanılabiliyor. Sadece oyun platformu değil aynı zamanda taşlar da ahşaptan bu arada. Fiyatı ise 30-40 lira arasında.

4- Ahşap Koridor (Quoridor-Engel-Labirent-Blook)

Engeli koridor, blook, labirent… bu oyunu pek çok isimle anabilirsiniz. Ama oynarken aldığınızkeyfi ise tek bir kelime ile anacaksınız: harika.

Koridor oyunu oynaması keyifli olduğu gibi ahşap versiyonları da oldukça uygun fiyatlı. 35 ile 50 lira arasında değişen fiyatları ile satın alabilir ve yıllarca oynayabilirsiniz.

Evet, ahşap zeka oyunları yazımız bu kadar. Çocuklar için çok daha uygun olduğunu düşündüğümüz bu oyunları güvenle alabilir, eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın