fbpx

6 Yaşındaki Çocuklar İçin 6 Zeka Oyunu

Zekayı geliştiren birçok etmen bulunsa da ilkokul çağındaki bir çocuk için en önemli etmen akıl ve zeka oyunlarıdır. Zekayı geliştiren diğer etmenlerden ileriki yazılarımızda bahsedeceğiz ama bu yazının konusu sadece 6 yaş zeka oyunları olacak.

6 yaş, zeka gelişimi için çok kritik bir yaş. Çünkü çocuklar 6 yaşında ilkokula başlıyor ve artık onları hayatları boyunca yoğun bir eğitim temposu bekliyor. Bu tempoya ayak uydurabilmek, kendilerini öne geçirecek faktörler yaratabilmeleri için zeka oyunlarını mutlaka oynaması gerekiyor. Bu tür akıl ve zeka oyunlarını internette online olarak bulabileceğiniz gibi sadece kağıt ve kalem kullanarak evde de hazırlayabilirsiniz. Fakat ucuz fiyata, kazanımı çok masa oyunları almanız da mümkün. Bu yazıda da mümkün olduğunca onları anlatmaya çalıştık. Altlarına fiyatlarını da yazdık ki sizlere fikir versin. Hazırsanız başlayalım.

İlkokul Çağındaki Çocuklar İçin Zeka Oyunları

1- Piramit Zeka Oyunu

Piramit oyunu basit tabirle elinizdeki toplar ile bir piramit oluşturmanızı amaçlıyor. Ancak bunu yapmak için çeşitli stratejiler de kullanmalısınız. Rakibinizin hamlelerine karşılık verip piramidin en tepesine kendi topunuzu koymalısınız. Bu yüzden hamle sayınızı mümkün olduğun artırmalı, rakibinizin hamlelerini boşa çıkartmalısınız.

Fiyat: 30 Lira

 

2- Abbalone Akıl ve Zeka Oyunu

Toplarla oynanan bir başka oyun da Abbalone oyunu. Bu da öğrenmesi kolay ama rakibi yenmesi zor bir oyun. Yan yana getirdiğiniz toplarla rakibin toplarını iterek oyun dışına çıkarmalısınız. Bunu yaparken de hamlelerinizi iyi düşünmeli, rastgele hamleler yapmamalısınız. 6 yaş zeka oyunları arasında en çok tercih edilenlerden biri de bu.

Fiyat: 30 – 60 Lira Arası

 

3- Reversi Akıl ve Zeka Oyunu

Reversi oyununda amaç rakibinizin taşlarını yiyerek oyun dışına atmak değil, onun taşlarını kendi taşlarınıza dönüştürmek. Kulağınıza biraz tuhaf geldi değil mi? Hemen kısaca anlatalım:

Reversi oyununda bir oyuncu siyah diğer oyuncu da beyaz taşlara sahiptir. Sizin beyaz taşlara sahip olduğunuzu farz edelim. Eğer rakibinizin siyah taşlarını, kendi taşlarınız arasına alabilirseniz, siyah taşlar beyaz haline gelir. Oyun sonunda oyun tablası üzerinden en çok hangi oyuncunun rengi varsa oyunu o kazanır. 6 yaş ve üstü çocuklar için oldukça keyifli bir oyun.

Fiyat: 35 – 50 Lira Arası

 

4- Quoridor Strateji ve Zeka Oyunu

Blook, engel, koridor isimleri ile de anılan bu oyun, gerçekten ilkokul çağındaki çocuklar için muhteşem bir strateji ve zeka oyunu. Çünkü oyunda rakibinizin alanına geçmeye çalışırken rakibiniz önünüze engel koyuyor. Saldırıdan ziyade savunma stratejilerinin öne çıktığı bu oyuna bayılacaksınız.

Fiyat: 20 – 70 Lira Arası

 

5- Go Oyunu

Go bir oyundan ziyade bir felsefedir desek daha doğru olur sanırız. Binlerce yıldır Uzak Doğu kültürünün temel taşlarından biri olan Go oyununun şu an Çin’de öğretildiği bir üniversite bölümü bile var. E ne demişler ilim Çin’de olsa bile gidiniz 🙂

Go oyununda amaç rakibinizden daha fazla alanı kontrol etmek. Daha fazla alanı kontrol eden oyunu kazanır. İlkokul çağındaki çocuklar için başta zor bir oyun gibi gözükse de mantığını kavradıktan sonra hayatlarının bir parçası bile olabilir.

Fiyat: 55 Lira

 

6- Surakarta

Surakarta oyunu, 6 yaş için çok uygun, iki kişi ile oynanan ve rakibin taşlarını yiyerek taşları saf dışı bırakmayı amaçlayan bir oyundur. Bu oyunda strateji gerekli olduğu gibi biraz da 3 boyutlu düşünme becerisi gereklidir.

Taşlar dikey, yatay ya da çapraz hareket edebilir fakat yeme işlemi ancak ve ancak daire çizildiğinde meydana gelir. Her hamlede en fazla bir taş yiyebilirsiniz. Oyun sonunda oyun tablasında en çok kimin taşı kaldıysa oyunu o kazanır.

Fiyat: 25 Lira

 

Bonus: Dümen Oyunu

Surakarta oyununun arka yüzünü Dümen oyunu için de kullanabilirsiniz. Yani bir kutuda iki oyuna sahip olabilirsiniz. Hem de sadece 25 lira. E daha ne duruyorsunuz? Hemen 6 Yaş Akıl ve Zeka Oyunları sayfamıza girin ve oyun ayrıntılarını inceleyin. Herkese keyifli oynamalar.

Paylaş:

Bir cevap yazın